Грузия сменя проевропейския си президент

Новият държавен глава няма да се избира от народа, а от избирателна колегия

Свят
14:29 - 26 Ноември 2024
1826
Грузия сменя проевропейския си президент

Грузинският парламент насрочи президентски избори за 14 декември и встъпване в длъжност на новия държавен глава на 29 декември. Решението беше одобрено с 80 гласа "за" на парламентарно заседание, на което участват само членове на управляващата партия "Грузинска мечта". Това съобщава украинският сайт UNN. 

Ако се стигне до втори тур на изборите, той също ще се проведе на 14 декември. С изборите се цели смяна на настоящия проевропейски президент Саломе Зурабишвили, която не признава резултатите от парламентарните избори на 26 октомври.

Според председателя на парламента Шалва Папуашвили е важно изборите и встъпването в длъжност на новия президент да се състоят тази година, така че мандатът на държавния глава да е 5 години, а не 6.

По-рано опозиционният канал "Мтавари" съобщи, че за поста се спрягат лидерът на партията "Грузинска мечта" Иракли Гарибашвили или Константин Гамсахурдия, синът на първия демократично избран президент Звиад Гамсахурдия.

За първи път президентът на Грузия ще бъде избиран от избирателна колегия, а не от населението. Колегията се състои от 300 души, включително 150 членове на грузинския парламент, членове на Върховните съвети на автономната република Аджария и на частично признатата Абхазка държава. Съставът на избирателната комисия ще бъде одобрен от Централната избирателна комисия на Грузия.

Най-малко 30 членове на избирателната колегия ще имат право да номинират кандидат за президент на Грузия.

В Тбилиси, в навечерието на първата сесия на новия парламент, започнаха протести в знак на несъгласие с официалните резултати от парламентарните избори.

Легитимността на парламента не се признава нито от настоящия президент Саломе Зурабишвили, нито от опозиционните партии. Политическите сътресения разтърсиха черноморската държава след вота на 26 октомври, спечелен от управляващата партия "Грузинска мечта".

Прозападните партии оспорват резултатите и отказват да влязат в новия парламент. Саломе Зурабишвили е подала иск в Конституционния съд за анулиране на резултата. Зурабишвили обвини Русия в намеса във вота и отказа да издаде президентски указ за свикване на законодателния орган. Москва отхвърли това твърдение.

''Грузинска мечта'' си осигури 89 места в 150-членния парламент. Партията твърди, че изборите са били свободни и честни.