Хапче срещу Ковид намалява риска от хоспитализация с 50%

Здраве
15:10 - 01 Октомври 2021
3991
Хапче срещу Ковид намалява риска от хоспитализация с 50%

Експерименталното перорално лекарство на Merck & Co Inc за Covid-19, молнупиравир (molnupiravir), разработено съвместно с Ridgeback Biotherapeutics намалява с около 50% вероятността за хоспитализация или смърт при пациенти с риск от тежко заболяване, показват резултатите от междинни клинични изпитвания, обявени в петък и цитирани от Ройтерс.

Merck и Ridgeback Biotherapeutics планират да потърсят възможно най-скоро разрешение за спешна употреба в САЩ на разработеното от тях хапче и да подадат заявления до регулаторните агенции по целия свят. Поради положителните резултати изпитването на пероралното лекарство във Фаза 3 се спира рано по препоръка на външни наблюдатели.

"Това ще промени диалога за това как да се управлява коронавирусната пандемия", каза пред Ройтерс Робърт Дейвис, главен изпълнителен директор на Merck.

Ако бъде разрешено, хапчето молнупиравир, чието предназначение е да въведе грешки в генетичния код на коронавируса, ще бъде първото перорално антивирусно лекарство за Covid-19.

Конкуренти, включително Pfizer и швейцарската фармацевтична компания Roche Holding AG, се надпреварват да разработят лесни за приложение антивирусни хапчета, но засега одобрени за лечение на Covid-19 на нехоспитализирани пациенти са само някои коктейли с антитела, които обаче трябва да се дават интравенозно.

Планиран междинен анализ на 775 пациенти в проучването на Merck установи, че 7,3% от тези, на които е даден молнупиравир, са или хоспитализирани, или са починали до 29 дни след лечението, в сравнение с 14,1% от пациентите с плацебо.

Малко под 1550 пациенти, които са имали леко до умерено заболяване и поне един рисков фактор, са били включени в проучването. "Ефикасността не е повлияна от времето на появата на симптомите или от основния рисков фактор", като „молнупиравир демонстрира постоянна ефикасност при вирусни варианти Гама, Делта и Мю“, се казва в прессъобщение на Merck.

Merck се надява хапчето на компанията срещу Covid-19 да бъде одобрено преди края на 2021 г.

Проучването включва пациенти с лабораторно потвърден лек до умерен Covid-19, които са имали симптоми за не повече от пет дни. Всички пациенти са имали поне един рисков фактор, свързан с лош изход от заболяването, като затлъстяване или по-голяма възраст.В изпитването, което включва пациенти по целия свят, молнупиравир се приема на всеки 12 часа в продължение на пет дни.