Идея: Дрегер и тест за дрога и за депутатите

Резонно е да има проверки за алкохол в парламента, смята проф. Любомир Стойков

Новини
20:45 - 27 Юни 2024
4584
Идея: Дрегер и тест за дрога и за депутатите

Проф. Любомир Стойков коментира пред Нова тв идеята да се въведат тестове за алкохол и наркотици в парламента.

"Преди 10 години имаше пак подобни брожения, дискусии и предложения за тестване за алкохол на депутати. Смятам, че е резонно да има подобна мярка, защото един обикновен шофьор може да бъде проверяван за алкохол, за наркотици, той е опасен, но нима един депутат не е в някои случаи още по-опасен? Тъй като той създава закони, управлява страната и т.н. Един пиян шофьор, както един пиян депутат смята, че морето му е до колене, може да прави каквото си иска.

Аз мисля, че по принцип дори това да не се приеме, самото обсъждане би имало някакъв социален ефект.

Не съм правил някакво проучване как е по света, но има парламенти, в които това действа. В Чили е така. Всеки депутат там е проверяван най-малко два пъти на случаен принцип. И ако се открие, че той е използвал дрога, той вече е докладван на етичната комисия. Тук доколкото знам, предложението е друго. 

И още един пример с Обединеното кралство, там от май има петиция към парламента депутатите да бъдат тествани за употреба на алкохол и по-скоро на дрога, а в парламента да не се предлага никъде алкохол.

Там се отбелязва, че това се прави за репутацията на парламента.

В тази петиция не апелират за забрана на алкохола, а за отговорна употреба", каза той. 

И Богомил Николов коментира идеята за взимане на тестове за алкохол и наркотици на депутатите в Народното събрание.

"Медиите казват, че предложенията са това да става два пъти в годината или в началото на всяка сесия.

Това няма никакъв смисъл, защото ако знаеш, че ако на 1 юни ще бъдеш тестван за алкохол, няма да се напиеш.

Затова наблягам на детайлите - така предложено има за цел да отвори дебат, че ако някой каже, че е против, защото е безсмислено, ти да му отговориш - значи ти си наркоман", каза той в предаването "Пресечна точка" по "Нова телевизия".

"Това нещо би има смисъл единствено, ако ще се прави или на случаен принцип или да е всеки ден. Както се прави с един пилот. Той като отиде на работа, минава първо през тест, иначе няма да се качи на самолета. Така, както са го предложили в момента, имам чувството, че просто се цели малко шоу за гражданите и до там. Това не звучи сериозно. Конституцията гарантира свободния мандат на народния представител. Той е не обвързан с политическа група, не е задължен да стои. В крайна сметка демокрацията и партийните структури не са войскови съединения, те са живи организми, в които това е смисъла на демокрацията - да има вътре динамика. Хора, които напускат, несъгласни са, отиват и формират нови политически формирования. Въпросът е правилникът доколко може да стига в тази конфигурация. Една от идеите като контрамярка е мажоритарният елемент в изборите. Още когато се правят листите, да не се правят от партийните ръководства, а да им се налага да търсят силни личности, които да могат да довеждат избиратели, така че според мен някъде там е разговорът по-съществения", каза още Николов.