Идва първото слънчево затъмнение, ще го видим ли?

Актуални новини
13:05 - 19 Април 2023
1541
Идва първото слънчево затъмнение, ще го видим ли?

Тази година предстоят две слънчеви затъмнения и първото ще настъпи утре, става ясно от изданието „Гид на любителя астроном 2023” на катедра „Астрономия” на Физически факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.

Първото затъмнение за тази година няма да може да се наблюдава от България, уточни за БТА авторът на справочника Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски". Слънчевото затъмнение утре ще бъде хибридно слънчево и ще започне на 20 април рано сутринта българско време.

Явлението ще бъде видимо като частично слънчево затъмнение от Индийския океан, Югоизточна Азия, Австралия, Нова Зеландия, Филипините и западната част на Тихия океан. Хибридно слънчево затъмнение ще се наблюдава от Западна Австралия, Източен Тимор и Индонезия. По време на явлението Слънцето и Луната ще бъдат в западната част на съзвездието Овен, близо до неговата граница с Риби. Максималната фаза ще настъпи 4.1 дни след като Луната е преминала през перигея на орбитата си за месец април, каза Маркишки.

Той уточни, че при хибридните слънчеви затъмнения се наблюдава преход от пръстеновидно към пълно затъмнение (или обратно) за наблюдателите, намиращи се по протежение на пътя на лунната сянка. В конкретния случай на 20 април ще се наблюдава двоен преход – от пръстеновидно към пълно слънчево затъмнение и после – обратно към пръстеновидно, каза физикът.

Пръстеновидни слънчеви затъмнения се случват, когато Луната е по-далеч от наблюдателя. Тогава тя е с по-малък видим диаметър и по време на пълната фаза на затъмнението не успява да закрие изцяло Слънцето. Така периферията на слънчевия диск остава видима като ярък пръстен около Луната.

Частичните фази на явлението ще започнат в 04:34:23 ч. българско време. Началото на пръстеновидното затъмнение ще се наблюдава от Индийския океан и ще бъде в 05:37:04 ч. Максималната фаза на пълното затъмнение ще настъпи в 07:16:45 ч. Пръстеновидното затъмнение ще завърши в Тихия океан в 08:56:42 ч., а краят на частичните фази ще е в 09:59:21 ч.

Магнитудът на затъмнението ще бъде 1.013 – това означава, че в момента на максималната фаза Луната ще е закрила 1.013 диаметъра на слънчевия диск, каза Маркишки.

Такава фаза ще се наблюдава в 04:16:45 UTC (универсално време) от място с географски координати 09° 35′ 42″ S и 125° 46′ 48″ E – в Тиморско море, на около 50 километра южно от градчето Бетано на южното крайбрежие на Източен Тимор. Там пътят на лунната сянка ще бъде широк 49 километра, а пълната фаза ще трае най-дълго – 1 минута и 16 секунди, уточни физикът.