Икономист: Държавата става жертва на политическата криза и безвремието
Има неизпълнение на приходната част от близо 5 % при преизпълнение на данъчните приходи, отбеляза Михаил Кръстев
От брифинга на финансовия министър в края на предходната година стана ясно, че не се знае как ще бъдат изплатени пенсиите. Същият е и казусът с минималната работна заплата, която в рамките на постановлението на МС за частния сектор трябва да е с новия размер, но в действащия закон за държавния бюджет от 2024 година е със стария размер", смята икономистът Михаил Кръстев.
Според него трябва да се направи анализ на бюджета за 2024 година и да се види, че има неизпълнение на приходната част от близо 5 процента при преизпълнение на данъчните приходи.
„Държавата става жертва на политическата криза и безвремието, в което живеем", допълни Кръстев.
„Актуализацията на пенсиите става на 1 юли и има време дотогава. Там има законово правило, което определя колко да е тя. Пенсиите не зависят толкова от закона за държавния бюджет. Всичко си продължава по действащите закони, докато не се приеме нов. Каквото е било предишния месец, такова ще и сега", пък смята икономистът Георги Ангелов пред Нова.
„Средата на 2026 година е крайният срок за усвояване на средствата по плана за възстановяване. Имаме година и половина да изпълним реформите, да получим парите и да ги инвестираме, за да се завършат проектите. За част от тях е възможно. Като наближи крайният срок, парламентът се стряска и се почва ударно усвояване. Затова си направихме метро в София, защото всички неусвоени пари от цяла България отиват там. Метрото винаги има готови 2-3 линии", допълни той. Според него, ако депутатите не си свършат работата България ще стигне до взимане на заем, и то нееднократен.