Илхан Кючюк: В интерес на България е РСМ да стане част от ЕС
Евродепутатът смята за удачно да се даде време за решаването на историческите въпроси
Стратегическият интерес на България е Северна Македония да бъде част от Европейския съюз (ЕС) и обратното – за самата Северна Македония е стратегически важно да бъде част от ЕС. Това коментира пред журналисти в Страсбург българският евродепутат Илхан Кючюк (Обнови Европа), който е постоянен докладчик на Европейския парламент (ЕП) за Северна Македония и член на комисията по външна политика, предаде БТА.
Той подчерта, че т.нар. "френско предложение" за присъединяването на Република Северна Македония (РСМ) към ЕС е най-доброто правено до момента. Според Кючюк правата на българите ще бъдат наблюдавани от Европейската комисия, а за историческите въпроси се дава шанс да бъдат развити във времето.
На въпроса за вписването на българите в конституцията на РСМ Кючюк обясни, че не смята, че след като това стане, няма да има проблеми.
"Едно е нещо да бъде записано на хартия, друго е неговата функционална реализация. За това се изисква усилие – обществено, медийно, говорители, които да търсят разговор как народите да бъдат близки. Македонците никога не са поставяли този въпрос като червена линия за тях, по-скоро това е политическа риторика, не е проблем. В конституцията ще бъдат записани и хърватите, и черногорците, и българите, но оттам нататък важното ще е как се развиват тези права, как се надграждат е съвсем различен разговор. Затова трябва да се създаде климат – социален, политически и социален", коментира евродепутатът.
Той припомни как е "еволюирала" в българското общество през годините темата за вписване на българите в конституцията на Северна Македония.
Първоначалната теза бе, че всички, които са там, са българи – тя малко или много отпадна. втората теза – нека да бъдат вписани в конституцията, но когато РСМ влиза в ЕС, т.е. в крайната фаза на процеса. После - това да се случи преди започване на преговорите, а сега с "френското предложение", това да стане след т.нар. процес на скрининг, който отнема година-две, добави Илхан Кючюк.
По думите му България трябва да се фокусира върху това как стратегически да има влияние върху страните от Западните Балкани.
По думите на Кючюк политиката по разширяване на ЕС през последните години е загубила своя темп. Той подчерта, че причините са вътрешни проблеми и заради напускането на една голяма държава като Великобритания, което разтресе цялата европейска архитектура, и заради нежеланието на други европейски държави да бъдат ангажирани с това, защото трябваше да обясняват на своите общества икономическите последици от една или друга криза“, каза евродепутатът по въпроса за разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани.
"Ние минахме през не малко кризи – и финансова, и миграционната и Брекзит беше сама по себе си кризисна ситуация за ЕС, и пандемията от КОВИД-19, сега и войната. Дошло е време Европа да направи следващата голяма крачка – не просто претенцията за геополитически фактор, а реално да я подплати с действия и няма по-добро място за Европа да бъде такъв голям фактор от Западните Балкани", обясни Кючюк.