Има шанс! 30% от България вече гласува

Политика
16:09 - 04 Април 2021
4341
Има шанс! 30% от България вече гласува

Има шанс за промяна! Малко над 30 процента е избирателната активност на парламентарните избори към 15.00 часа. Новината съобщиха от "Галъп" - агенцията, която и на тези избори е партньор на БНР.

В ефира на "Хоризонт" социологът Светлин Тачев уточни:

„Това, което сме наблюдавали до момента - по-възрастните хора излизат сутрин, по-младите след обяд и късния следобяд, в столицата започва да се гласува обикновено от обяд нататък, докато примерно в по-малките населени места хората излизат да гласуват сутрин. Това е един празник за хората да излязат и да упражнят своя граждански дълг“.

Около 22% е била избирателната активност към 13 часа по данни от екзитпол на социологическа агенция „Галъп“. За сравнение – към този час на изборите през 2017 година активността е била над 25%, съобщи пред БНР Яница Петкова от „Галъп“.

Петкова уточни, че засега гласуват повече хора в активна възраст, най-вече тези над 30 години. „Между 30 и 60 години в най-голяма степен са гласували“.

Младите гласуват по-скоро следобед, допълни тя. Петкова призова хората да са активни при екзитпола, защото това е „единственият шанс да се получат резултати от изборите още тази вечер“. „Знаем, че ЦИК ще брои бавно. Този път протоколите са доста усложнени.“

Известен процент от хората са плахи да повторят своя вот пред анкетьорите, отбеляза Яница Петкова в предаването „12+3“.

„Няма причина да се притесняват. Това е информация, която ще бъде полезна за всички нас.“Към 9 ч. агенцията отчете 4.2% избирателна активност.

Засега активността е чувствително по-ниска в сравнение с отчетената преди 4 години на предишните парламентарни избори към този час, отбеляза тази сутрин пред БНР изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл болкан“ Първан Симеонов. 

„Това е гласуване в една много непредвидима атмосфера“, коментира той.

"Моят съвет към слушателите е да изчакат данните на ЦИК, защото данните от екзитпол се базират на извадково прогнозно изследване. При това изследване, което за съжаление в условията на Covid е свързано и с много откази от страна на част от респондентите. Използвам повода да призова гласоподавателите спокойно да се отзовават и на поканите за  екзитпол".

Към 11.30 часа активността продължи да се движи по-ниско в сравнение с тази през 2017 година. „Нека не забравяме, че активността през 2017 г. не беше ниска. Сега активността към този час се движи с няколко пункта надолу“, коментира Първан Симеонов.

„Поне засега сработва очакването за по-ниска активност. Разбира се, прекалено рано е още за обобщения“, посочи социологът. Немалко значение, освен Covid ситуацията, според него има и фактът, че по-голям интерес към политиката у нас има, когато се надига някаква „гигантска нова алтернатива“.

Въпреки някои жилави клишета, на фона на броя избиратели активността у нас не е ниска, допълни той. Според Симеонов един от най-лошите съветници в тези избори ще бъде изнервеността. Относно броя на карантинираните и гласуването в чужбина изпълнителният директор на „Галъп“ заяви, че това не са чак толкова големи проблеми, за каквито се обявяват.

Към 15 часа малко над 30 на сто е избирателната активност“, каза пред БНР Светлин Тачев, социолог от Галъп. „Сравнено с 2017 година е малко по-ниска към този час, тогава е била около 34 на сто, но в условията на пандемия за мен това е успех. Към края на изборния ден винаги има засилване на избирателната активност", посочи още Тачев.

Агенцията е партньор на БНР в изборния ден. През целия ден социолозите ще следят движението на вота и разпределението на силите към бъдещите мандати в парламента.