Индонезия разреши износът на палмово масло да бъде възобновен
Страната осигурява около 60% от световното производство на продукта
Индонезия ще разреши да бъде възобновен още от идната седмица износът на палмово масло и суровини за производството му, обяви президентът Джоко Видодо, цитиран от Франс прес и ТАСС.
Индонезия е най-големият световен производител на този продукт.
Въведената на 28 април забрана за износ на палмово масло заради двойното му поскъпване в страната дестабилизира световния пазар на растително олио, чиито цени достигнаха най-високата си стойност след войната в Украйна.
Президентът отбеляза, че трябва да се вземат предвид 17-те милиона работещи в сектора на палмовото масло. Той обаче подчерта, че правителството ще следи ситуацията, за да се увери, че цените са достъпни.
Джакарта възнамеряваше да възобнови износа, след като цената на едро на готварското олио спадне до 14 000 рупии (97 евроцента) спрямо 20 000 рупии за литър преди забраната.
Цените се понижиха, но не толкова, колкото се очакваше, и достигнаха 17 200 - 17 600 рупии за литър в момента, призна президентът.
270-милионната страна страда от проблеми с предлагането и задържането на стоки по складовете, тъй като производителите предпочитат да продават продуктите си в чужбина, за да се възползват от покачването на цените.
Индонезия осигурява около 60 процента от световното производство на палмово масло, една трета от което се консумира на вътрешния пазар.
Миналата година страната е изнесла 34,2 милиона тона олио за хранителни нужди, но и широка гама козметични и хранителни продукти на основата на палмовото масло. Най-големите ѝ клиенти са Индия, Китай, ЕС и Пакистан.