Инженерите вън! Да влязат животновъдите!
От електроенергетиката назад към животновъдството. Така изглежда бъдещето, което управляващите чертаят за Старозагорския регион.
Призракът на Зелената сделка вместо национална съпротива в защита на технологичното производство и опазване на около 130 000 работни места, заети сега в минноенергийния комплекс в Маришкия басейн, предизвиква желание у управляващите да се върнем на село.
Последният сигнал в тази посока е стартът на новата научна програма „Интелигентно животновъдство”. Тя е рожба на споразумение между Министерство на образованието и науката и консорциум, оглявяван от Тракийския университет с участието на Аграрния университет в Пловдив, Техническия в София, Русенския, Стопанската академия в Свищов и три института на БАН.
Програмата предвижда да настани вносни говеда от Германия на територията на рекултивираните терени край Раднево и Гълъбово, където енергийните централи дават 45% от брутното производство на електричество у нас.
Преведено на наУчен език, по думите на ректора на Старозагорския ун
иверситет доц. д-р Добри Ярков, официално, намерението звучи така : „подпомагане на държавата в процеса на трансформация на стопанския модел от линейна икономика с много отпадъци към нисковъглеродни производства, щадящи околната среда”
Програмата ще погълне 4,5 млн лв от бюджета на образователното министерство. Спомен за изчезващия вид на инженерите в Старозагорско ще пази новоразкритата научна специалност „Агротроника”, която е клон в науката Агроенергетика.