Иран надхвърли 13 000 жертви от COVID-19
През изминалото денонощие 2 349 души са дали положителна проба
Иран обяви още 203 жертви на новия коронавирус (COVID-19) през изминалото денонощие, с което общият брой на починалите от началото на епидемията в страната вече е 13 032 души.
Епидемията в Ислямската република е най-тежката в Близкия изток.
"За съжаление през последните 24 часа загубихме 203-ма от нашите сънародници заради болестта COVID-19", каза говорителката на здравното министерство, цитирана от "Франс прес".
Говорителката уточни, че през изминалото денонощие 2 349 души са дали положителна проба за новия коронавирус, с което общият брой на заразените от началото на епидемията в страната достигна 259 652 души.
Иран изпитва затруднения да ограничи вируса, след като обяви първите си заразени през февруари - двама починали в шиитския свещен град Кум.
Ислямската република се въздържа от налагането на пълни блокади за сприрането на разпространението на епидемията.
Официалните данни показаха възходяща траектория в новозаразените от началото на май, когато Иран достигна близо двумесечен минимум на регистрираните ежедневно заразени.
Иранското правителство задължи носенето на маски в затворени обществени пространства от 4 юли, включително в градския транспорт.
Държавната телевизия, чиито водещи вече носят маски, съобщи, че полицията в Техеран спира пътниците без маски да влизат в метрото.
Властите в Кум затегнаха контрола в банки и административни служби, за да гарантират прилагането на ограничителните мерки, включително носенето на маски, уточни новинарската агенция "Тасним".
Говорителката на здравното министерство призова всички да спазват физическа дистанция от другите, да мият ръцете си и да използват маски.
"Колкото повече време прекарвате в пренаселена среда, толкова по-голяма е вероятността да се заразите с болестта", предупреди говорителката.
Иран затвори училищата, отмени публичните събития и забрани движението между 31-те си провинции през март, но постепенно премахваше ограниченията от април, за да се опита да отвори отново ударената от тежки санкции икономика.
Икономиката страда под натиска на здравната криза.
Валутата на страната, риалът, достигна нови дъна спрямо щатския долар през последните седмици, най-вече заради затварянето на границите и спирането на износа на непетролни продукти според анализатори.