Иран успешно изстреля наблюдателен спътник
Иран заяви в сряда, че успешно е изстрелял наблюдателен спътник в Космоса, ход, който може допълнително да изостри напрежението със западните нации, които се опасяват, че неговата космическа технология може да бъде използвана за разработване на ядрени оръжия, пише "Асошиейтед прес".
Иранският министър на комуникациите Иса Зарепур каза, че спътникът Noor-3 е бил поставен в орбита на 450 километра над земната повърхност, съобщи държавната информационна агенция IRNA.
Нямаше незабавно потвърждение от западни служители за изстрелването или за извеждането на сателита в орбита. Иран имаше поредица от неуспешни изстрелвания през последните години.
Зарепур каза, че космическото подразделение на паравоенната Революционна гвардия на Иран, което е имало успех в изстрелването на сателити в миналото, е извършило последното изстрелване. Властите не публикуваха незабавно изображения от изстрелването.
Гвардията управлява собствена космическа програма и военна инфраструктура успоредно с редовните въоръжени сили на Иран и отговаря само на върховния лидер Али Хаменей. Той изстреля първия си сателит в Космоса през април 2020 г.
Съединените щати твърдят, че сателитните изстрелвания на Иран противоречат на резолюция на Съвета за сигурност на ООН и призоваха Техеран да не предприема никакви действия, свързани с балистични ракети, способни да носят ядрени оръжия.
Оценката на заплахата от 2022 г. на разузнавателната общност на САЩ твърди, че разработването на сателитни ракети-носители "съкращава сроковете" за Иран да разработи междуконтинентална балистична ракета, тъй като използва подобна технология.
Иран винаги е отричал да търси ядрени оръжия и твърди, че космическата му програма, както и ядрените му дейности, са за чисто граждански цели. Американските разузнавателни агенции и Международната агенция за атомна енергия твърдят, че Иран се е отказал от организирана военна ядрена програма през 2003 г.
През последното десетилетие Иран изпрати няколко краткотрайни сателита в орбита и през 2013 г. изстреля маймуна в Космоса. Програмата обаче претърпя скорошни проблеми . Имаше пет поредни неуспешни изстрелвания за програмата Simorgh , друга ракета, носеща сателит.
Пожар на космодрума Имам Хомейни през февруари 2019 г. уби трима изследователи, съобщиха тогава властите. Експлозия на ракетна площадка по-късно същата година привлече вниманието на бившия президент Доналд Тръмп.
Напрежението със западните нации вече е високо заради ядрената програма на Иран, която стабилно напредна, след като Тръмп отписа САЩ от ядреното споразумение от 2015 г. със световните сили преди пет години, възстановявайки осакатяващите санкции срещу Иран.
Усилията за съживяване на споразумението стигнаха до задънена улица преди повече от година. Оттогава МААЕ заяви, че Иран има достатъчно уран, обогатен до нива, близки до оръжейни, за да създаде "няколко" ядрени оръжия, ако реши да го направи. Иран също изгражда ново подземно ядрено съоръжение , което вероятно ще бъде непроницаемо за въздушни удари на САЩ.
Иран изрази готовност да се върне към ядреното споразумение от 2015 г., но казва, че САЩ първо трябва да облекчат санкциите .