Истерия около посещението на папа Франциск в Мозамбик, той призова за мир и социална справедливост (СНИМКИ)
Папата посети физкултурен салон, където се срещна с пет хиляди младежи от различни вероизповедания
Папа Франциск похвали подписаното в Мозамбик мирно споразумение и призова за социална справедливост при посещението си в Африка.
Около неговото песещение и при пристигането истерията беше голяма, а обиколката му включва и визити в Мадагаскар и на остров Мавриций.
На пистата на международното летище в Мапуто 82-годишният Франциск бе посрещнат от президента Филипе Ниюси.
Много вярващи се събраха на летището в опит за зърнат Светия отец, преди да се качи в колата, за да отпътува към центъра на града. Те скандираха "Да живее нашият папа Франциск".
В самолета на път за Мозамбик Светият отец заяви, че за него е чест да бъде критикуван от консервативното дясно крило на Католическата църква на САЩ и подкрепящи го медии.
Критиките към папата касаят въпроси от богословието до глобалното затопляне и включват благосклонното му отношение към мигрантите и Китай, осъждането му на пазарния капитализъм, безпокойството му за околната среда и облекчаването на църковните правила за смъртното наказание и разведените католици. Някои критици дори обвиниха Франциск, че е еретик и призоваха за оставката му.
Папата коментира този въпрос по време на полета в разговор с френския журналист Никола Сенез, автор на нова книга със заглавие "Как Америка иска да смени папата". В нея Сенез описва мрежа от консервативни коментатори, политици, богослови и църковни служители, които критикуват Франциск и чрез добре финансирани католически медии и фондации агитират за следващ папа да бъде избран консервативен и спазващ църковната догма свещеник.
"За мен е чест американците да отправят нападки към мен", каза папата на Сенез при обсъждане на книгата му. Франциск посочи, че още не я чел, тъй като сътрудниците му не са я намерили, но намекна, че е чувал за нея от италиански вестници.
По-късно говорителят на Ватикана Матео Бруни направи изявление в опит да разясни думите на папата.
"Папата говореше в неофициален контекст, в който искаше да каже, че винаги смята критиките за чест, особено когато идват от авторитетни мислители, в случая представители на важна страна", каза той.
Правителството в Мапуту сключи на 6 август историческо споразумение с бившата бунтовническа групировка РЕНАМО, която стана част от политическата опозиция.
Папата посети физкултурен салон, където се срещна с пет хиляди младежи от различни вероизповедания. Той ги призова да не се отказват от мечтите си и да не се поддават на апатията и отчаянието.
Папата разговаря на четири очи с президента на Мозамбик Филипе Нюси.