Историческият парк до Варна – финансова пирамида?
Нов псевдоисторически парк край Варна събира парите на инвеститори по подобие на финансова пирамида от типа OneCoin на Ружа Игнатова. До този момент в начинанието са потънали над 70 милиона лева, които се харчат изключително непрозрачно по едноличната воля на "основателя" Ивелин Михайлов. Абсурдното е, че Комисията по финансов надзор допуска това да се случи, без да назначи дори една проверка на новата набъбвата пирамида.
По абсурдните изявления на Михайлов, атракцията трябва да привлича туристите от 22 юни, като целият комплекс ще е завършен през 2022-а. Според създателите това трябва да бъде най-големият подобен в света. В него трябва да има не само автентични възстановки на това как и къде са живели траки, римляни и българи по тези земи, но и посетителите да се хранят с автентична за времевия период храна и да се учат на древни занаяти.
Историческият парк, който се намира в село Неофит Рилски, на 30 километра от Варна, се управлява директно от акционерното дружество "Исторически парк" и трябва да отвори на 22 юни. Това е официалната част. Неофициалната е, че зад огромните статуи на този "Дисниленд" за ханове и траки наднича потенциална финансова измама, която е в най-добрия случай на ръба на закона, пише в свое разследване и "Капитал".
Отстрани всичко изглежда наред, поне докато не стане дума за финансирането на проекта. Първата сигнална лампичка е начинът, по който дружеството набира пари.
"Исторически парк" има емитирани първоначално 50 хил., а след това 1 млн. акции с номинал 1 лв. Всички те са изкупени и от документите от последното събрание на акционерите личи, че 838 200 акции от всички са собственост на четирима души – Николай Нинов, Силвия Попова, Николай Хитов и адв. Анатоли Савов. От протоколите на общите събрания и присъствалите на тях обаче не става ясно как са разпределени те и кой притежава останалите акции. Въпреки това обещанието на изпълнителния директор Ивелин Михайлов, публичното лице на проекта, е, че малките инвеститори ще имат начин да влияят на взимането на решения.
Интересен е начинът, по който се продават акциите и съответно цената им. От емитирани 1 млн. акции целта на мениджмънта е да се продадат 350 хил. от тях, като даден инвеститор трябва да си купи поне 200 акции. В началото цената на един такъв пакет е 36 хил. лв. След това тя става 42 хил. лв., а днес вече е 50 хил. лв., или 250 лв. за акция.
Това означава, че теоретично компанията има пазарна капитализация от 250 млн. лв. По същия начин обаче би могла да бъде и 500 млн. лв. или дори милиард.
Цената на акциите се определя не по ясни критерии, а само според решението на шефовете. Освен това няма обявена процедура по набиране в Комисията по финансов надзор, което означава, че дори и някой да купи акции, това може да стане от съществуващ акционер, което означава, че парите ще постъпят в него, а не в касата на дружеството.
В случая инвеститорите си ги купуват от физическо лице, най-често представител на консултантската фирма "Тогедър", в която Ивелин Михайлов е директор, срещу 250 лв. Вместо да се издадат нови акции, всички пари се вливат в една обща сметка.
Във форумите в интернет могат да се намерят дори празни форми на договорите, които подписват кандидатите за акционери – проста бланка за прехвърляне на ценни книжа на каквато цена бъде написана в него.
Собственикът Ивенил Михайлов обаче не крие, че общо инвестиралите са 1000 души, някои от които с крупни суми до 1 млн. лв. Това не може да бъде удостоверено по очевидни причини, не е отразено и в Търговския регистър. Самият той се разминава в твърденията - през септември 2017 г. казва, че "Исторически парк" вече е продал 250 хил. акции на дребни инвеститори и остават още 100 хил. Две години по-късно, че продадените на дребни инвеститори са 200 000.
Обяснява, че гаранцията, че парите ще отидат в парка, а няма да останат в нечия сметка, е самият той и доверието на акционерите в него. Казва, че до момента са събрани 70 млн. лв., а общо имат нужда от 250 млн. лв. Първоначално проектът трябва да струва 100 млн. лв – 50 млн. лв. за общи строителни дейности и 50 млн. лв. за довършителни работи и оборудване.
От години Ивелин Михайлов опитва да убеди дребни инвеститори в това, че става дума за добра и чиста инвестиция. Обещава, че след като заработи напълно паркът (което на теория трябва да се случи през 2022 г.), те ще започнат да получават пасивен доход от 5000 лв. на година.
За да се случи това, според бизнес план на дружеството от 2017 г. паркът трябва да приеме 300 000 туристи през първата си пълна година и 600 000 туристи през четвъртата. Това значи първоначално 800, а после 1600 души всеки ден от годината. Цената на входа ще бъде 35 лв., но това е сравнително малко перо в теоретичните приходи – почти всичко в атракциона, от стрелба с лък до уроци по различни видове занаятчийство, ще струва значителни суми.
Михайлов казва, че това всъщност са консервативни оценки. Прогнозира, че през 2019 г., дори при по-малко от половин година за работа на под една пета от парка той ще приеме 200 000 туристи. Това ще значи доста над 1000 души всеки ден.
Според сайта земята, общо 13 декара, е купена през 2014 г., а днес Михайлов казва, че "Исторически парк" продължава да изкупува земя в селото, защото плановете стават все по-амбициозни.
Съдбата на емисиите облигации също е неясна. В един от клиповете си в Ютуб Ивелин Михайлов казва, че те са погасени, в друг – че част от тях са превърнати в акции (но увеличение на капитала на дружеството с конвертиране в Търговския регистър няма), а пред "Капитал" – че облигациите са изкупени "от моя фирма или фирма, близка до мен."
В началото на годината БНБ глоби дружество, в което Михайлов държи 54% от акциите - "Българска парична група", с 15 хил. лв. Причината е привличане на влогове без лиценз за банкова дейност.
Проблемите не спират дотук. Михайлов, Николай Нинов и други хора в проекта на практика плащат сами на себе си със събраните пари от прехвърляне на акции. След като една акция с номинал 1 лв. се продаде за 250 лв., тя се влива в обща сметка, след което отива за дейности в парка. Там те се поемат от "Трежър" – дружеството, на което е поверено цялостното художествено изпълнение на проекта. То е собственост 50/50 на Николай Нинов и Силвия Попова. Тъй като те са двама от общо четиримата големи акционери, те са както възложители, така и изпълнители.
Самите акции се продават от консултанти на "Тогедър" - компания, в която Михайлов е директор. Търсенето на инвеститори е агресивно, като се залага на познати прийоми - от обещания за огромни печалби в бъдеще, точно катоизмамницата Ружа Михайлова, до по-емоционални подходи на тема патриотизъм и културното развитие на България.
Михайлов не дава и ясен отговор как смята да набере останалите нужни 180 млн. лв., след като казва, че няма да бъдат продавани повече акции след откриването през юни. "В момента имам определен капитал, който е заделен за втората част от Историческия парк – той е около 12 млн. Сега август или септември ще го издърпам, когато започнем да правим втората част в самия комплекс, казва той. Така имам на определени места оставен капитал, който ще се вдига, но ако кажа къде точно ще се вдига, това значи да си наруша бъдещите инвестиции в същото място, защото и други хора ще прочетат това интервю, а това нарушава цикъла на умножаване на капитала, който аз съм предизвикал."
Така, освен че не е ясно дали изобщо има набрани 70 млн. лв., както и колко от тях са инвестирани, не е ясно колко пари ще губи дружеството от облигационните емисии с лихви между 20 и 40%, изкупени от свързани дружества. На този фон Михайлов все пак е учудващо искрен. Като своя професия във фейсбук той е записал "продавач на мечти".