Историкът Спас Ташев отговори на Вучич: Не Орбан, а Иван Костов спря раздробяването на Югославия

Сръбският президент твърди, че унгарският му колега е донесъл мир на Балканите

Балкани
16:30 - 03 Април 2025
7643
Историкът Спас Ташев отговори на Вучич: Не Орбан, а Иван Костов спря раздробяването на Югославия

Колко лицемерие има в твърдението на сръбския президент Вучич, че "благодарение на Виктор Орбан и неговото правителство имаме мир, те не позволиха сухопътна офанзива през 1999 г." Вучич има предвид сухопътна интервенция на НАТО в остатъчна Югославия. Това категорично не е вярно. Това заяви пред Lupa.bg историкът доц. д.н. Спас Ташев.

„По онова време пред мен Петър Захаров от Западните покрайнини подготви един апел, който остана заключен в една метална каса. Не знам каква е по-нататъшната съдба на този документ, но вероятно още се пази. Една от причините да не му се даде гласност бе, че тогавашният министър-председател Иван Костов при посещението си в Унгария и разговорите с Виктор Орбан бе ангажирал България с позицията, че е против по-нататъшното раздробяване на остатъчна Югославия и създаването в региона на малки и слаби държави. Тогава Орбан мислеше по различен начин, защото именно той, а не Иван Костов, повдига въпроса за бъдещата съдба на Югославия. Така че не Орбан, а България е една от причините въздушните операции на НАТО в остатъчна Югославия да не прераснат в сухоземни. Тук БСП също даде своя "принос" с митингите против НАТО. Сръбската агентура в България винаги е имала позиции...”, обясни историкът.

 Благодарение на Виктор Орбан и неговото правителство имаме мир, те не позволиха сухопътна офанзива през 1999 г., заяви сръбският президент Александър Вучич по време на среща с унгарския министър на отбраната.

Сърбия има най-развитото и интензивно сътрудничество в областта на отбраната с Унгария в региона и изрази убеждението си, че споразумението за съвместни дейности ще продължи в по-нататъшно сближаване и създаване на военен съюз или съюз между Сърбия и Унгария, съобщава белградският „Политика”.

„Разбира се, унгарската страна пита за това, унгарският и сръбският парламент питат за това и всички останали питат“, каза Вучич на съвместна конференция.

Той добави, че е подписан документ, който конкретизира постигнатото през 2023 г. споразумение за стратегическо сътрудничество в областта на отбраната.

Появата на това сръбско-унгарско споразумение през 2023 г. по категоричен начин показва, че не Хърватия, Албания и Косово, а Сърбия и Унгария първи започват да създават регионални военни съюзи и нарушават оръжейния баланс.