Иво Христов: Да заглушим истерията, че Радев иска служебен кабинет

ЕНП прави опит да изпере репутацията на лидера на ГЕРБ, смята евродепутатът

Новини
18:09 - 15 Юли 2022
3189
Иво Христов: Да заглушим истерията, че Радев иска служебен кабинет

„Писмото от Прокуратурата на Република България е официален документ, който ГЕРБ побърза да огласи чрез депутат от Европейската народна партия, с цел това да бъде нещо като европейска заверка на неговите заключения. Но знаете, че достоверността на въпросните снимки и видеа беше потвърдена от много други експертизи. В случая ЕНП прави опит да изпере репутацията на лидера на ГЕРБ, с оглед участието на партията в бъдещи управленски коалиции.“

Това заяви в ефира на предаването „РеАктивно“ по Дарик радио Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D). Евродепутатът коментира въпроса дали в Брюксел е налице официален документ, който доказва манипулация на снимките с кюлчетата от спалнята на бившия премиер Бойко Борисов, каквото твърдение огласи евродепутатът от ЕНП Томаш Здеховски.

По думите на Христов, Борисов ще получи индулгенция отвън за това, че разби националния консенсус по темата Македония.

„Ако българският политически елит беше останал единен в отстояването на ветото, натискът щеше да се прехвърли върху Скопие. Но Кирил Петков и Борисов поддадоха на натиска, което ни най-малко не отваря пътя на Република Северна Македония към ЕС, а тъкмо напротив: даде повод за антибългарска истерия. Скопие е кандидат-член на ЕС от 2005 г. и Брюксел търпеливо изчака 13 години да се изпълнят всички предусловия, поставени от Гърция. Сега Брюксел и президентът Макрон пренебрегнаха българската позиция, особено в историческата ѝ част.

Вместо да застанат зад европейска София, те проправяха с натиск пътя на Скопие към ЕС, с което ескалираха кризата в нашата съседка. Ако ЕС беше застанал твърдо зад България, ако беше останал верен на собствените си критерии за членство, процесът щеше да бъде по-бавен, но много по-устойчив и резултатен.“

„Общият интерес към властта изтри всякакви червени линии между ПП, ДБ и БСП. „Демократична България“ има непростими грехове към българските граждани. Това са политиците, които обсебиха и провалиха антиолигархичния протест от 2013 г. и го върнаха в руслото на статуквото, като се коалираха с ГЕРБ. ДБ и лидерите на ПП, които също са излезли изпод шинела на ДБ, провалиха формулата на националното единение, която зададе президентът с двете служебни правителства, и в последните месеци управляваха като банално дясно правителство. Те предадоха националната позиция по Северна Македония, върнаха посредниците в доставките на газ, в резултат на което имаме ръст на цените и масово обедняване. Затова ще бъда изненадан, ако президентът се поддаде на медийния шантаж и връчи мандата на ДБ“, каза още Иво Христов.

На въпрос на водещата дали е възможно бъдещо управление на „евроатлантическо мнозинство“ и дали „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ могат да управляват заедно, евродепутатът отговори: „Не вярвам в способността на тези партии да вземат автономни решения, тъй че коалиция на ПП, ДБ и ГЕРБ е напълно възможна. Какво ще рече евроатлантическа коалиция?

Всички български правителства от 1997 г. досега са евроатлантически – и редовните, и служебните. В случая евроатлантизмът се афишира като знаме на коалицията, за да се забравят корупцията и беззаконието, които доскоро правеха такава коалиция невъзможна. За мен важно е България да НЕ бъде въвлечена във войната. Това трябва да е критерият ни за оценка, а не формалните заявки.“

Според Христов страната няма как да остане без правителство, както твърдят от партийните централи, защото Конституцията изключва такъв вакуум.

„Трябва да заглушим истерията, че президентът искал да има служебно правителство. Това не зависи от него. Служебен кабинет има тогава, когато партиите се провалят в създаването редовен. Разбира се, за предпочитане е държавата да се управлява от работещ парламент и редовно правителство, но когато то задълбочава кризите и множи проблемите, демокрацията дава изход чрез предсрочни избори. А икономическата и социалната криза са вече в ход.

Дефицитът в хазната нараства, лихвените проценти също, а правителството закъснява с емитирането на дълга, което означава, че този кабинет ще завещае евентуално на следващия да поеме дълг при много по-лоши условия и да носи отговорност за решението си. Може да го постави и в невъзможност да покрие социалните плащания, което създава още по-големи рискове“, смята евродепутатът.

По думите му, в очите на хората кабинетът е загубил доверие най-вече заради поскъпването на горивата, а безволието на управляващите по македонския казус също е прието като унижение от хората, които се интересуват от темата.