Изборен експерт: България има най-много избори на месец в световен мащаб

Проф. Румяна Дечева призова на 9-и юни да се гласува масово

Актуални новини
13:44 - 06 Юни 2024
1728
Изборен експерт: България има най-много избори на месец в световен мащаб

В световен мащаб България има най-много избори на месец в годината.


Това каза пред БНР изборният експерт проф. Румяна Дечева.

Тя призова на 9-и юни да се гласува масово, защото "негласуването ни оставя не само непредставени, но оставя и една много голяма група българи извън органите на властта":

"От изследвания знаем, че три основни групи са тези, които не гласуват.  Едната от тях е в крайно тежко положение. Това са хора в бедност, които не виждат възможност да излязат от кръга на недоимък. А защитата на правата на тези хора е основен ангажимент на тези, които ще изберем. ... В анализа на европейските институции също изводът е, че в неравенството сме негативен шампион на Европа. Това са големите послания, които биха обединили част от хората, които все още не са решили да излязат да гласуват. Такива послания аз обаче не чух в кампанията".   

Според нея ЦИК е напълно подготвена и от техническа гледна точка готовността за изборите е постигната, но "от много вялата кампания на политическите субекти е много трудно избирателите да направят своя извод и информирана преценка коя партия най-добре ни представлява".

Проф. Дечева подчерта, че в останалите страни от ЕС, които гласуват от днес, 6-и юни, до неделя, 9-и юни, никой не коментира и не поставя под съмнение нито сигурността на бюлетините, нито на машините, които ще използват в две от трите провинции на Белгия:

"В неделя в Белгия 26 000 машини ще бъдат използвани и никой там не обсъжда способността на машините да свършат работата си. Това се обсъжда единствено в България. ... България има най-защитените хартиени бюлетини. Въпреки че имаме всички предпоставки никой да не се съмнява, ние продължаваме да копаем там, за да не ни се налага да погледнем към това, което наистина липсва".

Очакванията ѝ са за голямо недоверие към резултатите от изборите, от което идва и недоверието в институциите. 

"Ние пропускаме същността на процеса на изборите - да сме информирани след всяка една стъпка какво политическо решение следва. Как трябва да въздействаме върху тези решения, за да бъдем истински представени на ниво министерства, премиер, държавен глада, парламент. Това наше широко представителство в европейските институции не се забелязва поради нашата изключеност от процеса", коментира проф. Дечева.