Изненада : Американските самолети са отлетели от Безмер

Военният министър съобщи, че това се е случило в петък

Новини
13:00 - 22 Август 2026
2764
Изненада: Американските самолети са отлетели от Безмер

Вчера самолетите цистерни на военновъздушните сили на САЩ напуснаха базата в Безмер и отлетяха от България. Това каза пред журналисти министърът на отбраната Димитър Стоянов, който участва в отбелязването на 149-ата годишнина от Шипченската епопея на едноименния връх. Националното честване се провежда под патронажа на президента.

В тези дни работим в синхрон с правителството на САЩ, имахме предварителна информация и нашите решения бяха базирани на ясна и точна информация, а не на конспиративни теории, допълни Стоянов.

Той беше категоричен, че няма смисъл да се говори за заплахи. „Никога не сме имали друга информация за преки заплахи за националната ни сигурност”, подчерта той.

България разреши на САЩ да разположи до осем самолета и 250 души в базата, което първоначално предизвика силното недоволство на общините в региона. 

На 28 юли премиерът Румен Раден заяви, че поредното предупреждение от Иран против разполагането на американските "летящи цистерни" се приема от правителството сериозно и не се очаква влошаване на отношенията с Техеран. На 1 юли вътрешният министър Иван Демерджиев каза пред журналисти, че са взети всички необходими мерки за сигурността на авиобаза "Безмер". Те били значително по-строги от констатираната степен на заплаха, която била минимална. "Компетентните институции следят непрекъснато обстановката, а към момента няма индикации за повишен риск", добави той в кулоарите на парламента.