Израел създава още 22 еврейски селища в окупирания Западен бряг

Израел създава още 22 еврейски селища в окупирания Западен бряг, предаде АП.
В Западния бряг вече са построени 100 израелски селища, населени от близо 500 000 души.
Израел ускори изграждането на селища през последните години, дори преди атаката на Хамас на 7 октомври 2023 г. Палестинците пък виждат разширяването на селищата като една от основните пречки пред разрешаването на конфликта в Газа, а по-голямата част от международната общност смята селищата за незаконни.
Припомняме, че от началото на май Израел разшири военната си операция в Газа, а през март блокира доставките на хуманитарна помощ за палестинците, което предизвика критики от страна на някои държави.
Въпреки че Хамас и Израел възобновиха преговорите за прекратяване на огъня в Хамас, напредък няма. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел може да се съгласи на краткосрочно прекратяване на огъня за освобождаване на заложници, но няма да прекрати войната при никакви обстоятелства, докато Хамас не бъде победен, и се закани, че Израел ще контролира цялата ивица Газа.
На 28 май стана ясно, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп планира ново писмено споразумение, основа за потенциално примирие в Газа между Израел и Хамас.