Израелски план предлага прехвърляне на цивилни от Газа в Синай
Министерството на разузнаването на Израел е изготвило военновременно предложение за прехвърляне на 2,3-милионното население на ивицата Газа на египетския Синайски полуостров, предизвиквайки осъждане от страна на палестинците и влошаване на напрежението с Кайро, предава "Ройтерс".
Кабинетът на премиера Бенямин Нетаняху омаловажи доклада, съставен от Министерството на разузнаването, като хипотетично упражнение - "концептуален документ". Но неговите заключения задълбочиха дългогодишните страхове на египтяните , че Израел иска да превърне Газа в проблем на Египет, и съживиха спомените на палестинците за най-голямата им травма - изселването на стотици хиляди хора, които избягаха или бяха принудени да напуснат домовете си по време на боевете през 1948 г.
"Ние сме против прехвърлянето на всяко място, под каквато и да е форма и го смятаме за червена линия, която няма да позволим да бъде прекрачена", каза за доклада Набил Абу Рудейнех, говорител на палестинския президент Махмуд Абас. "Това, което се случи през 1948 г., няма да бъде позволено да се повтори."
Масовото разселване, каза Абу Рудейне, би било "равнозначно на обявяване на нова война".
Досега повече от 8000 палестинци, по-голямата част от които цивилни, са били убити, откакто Израел започна война срещу Хамас в отговор на нападението на групировката на 7 октомври.
Документът е с дата 13 октомври, шест дни след като бойците на Хамас убиха повече от 1400 души в Южен Израел и взеха над 240 заложници при атака, която провокира опустошителната война в Газа. Публикуван е за първи път от Sicha Mekomit, местен новинарски сайт.
В доклада си Министерството на разузнаването — младше министерство, което провежда изследвания, но не определя политика — предлага три алтернативи "за осъществяване на значителна промяна в гражданската реалност в ивицата Газа в светлината на престъпленията на Хамас."
Авторите на документа смятат тази алтернатива за най-желаната за сигурността на Израел.
Документът предлага преместване на цивилното население на Газа в палаткови градове в Северен Синай, след което изграждане на постоянни градове и неопределен хуманитарен коридор. В Израел ще бъде създадена зона за сигурност, която да блокира влизането на разселените палестинци. Докладът не казва какво ще стане с Газа, след като населението й бъде изчистено.
Министерството на външните работи на Египет не отговори веднага на искане за коментар по доклада. Но Египет даде ясно да се разбере, че не иска да приеме вълна от палестински бежанци.
Египет отдавна се опасява, че Израел иска да принуди трайно експулсиране на палестинците на негова територия, както се случи по време на войната около независимостта на Израел. Египет управляваше Газа между 1948 и 1967 г., когато Израел завладя територията, заедно със Западния бряг и Източен Йерусалим. По-голямата част от населението на Газа са потомци на палестински бежанци, прокудени от днешните територии на Израел.
Президентът на Египет Абдел Фатах Ел-Сиси каза, че масов приток на бежанци от Газа ще елиминира палестинската националистическа кауза. Това също би рискувало да доведе бойци в Синай, където те биха могли да предприемат атаки срещу Израел, каза той. Това би застрашило мирния договор на страните от 1979 г. Той предложи Израел вместо това да настани палестинци в своята пустиня Негев, която граничи с ивицата Газа, докато не прекрати военните си операции.
Йоел Гузански, старши сътрудник в Института за изследване на националната сигурност в Тел Авив, каза, че публикацията заплашва да навреди на отношенията с ключов партньор.
"Ако този документ е верен, това е сериозна грешка. Това може да предизвика стратегически разрив между Израел и Египет", каза Гузански, който каза, че е бил консултант на министерството в миналото. "Виждам го или като невежество, или като някой, който иска да повлияе негативно на отношенията между Израел и Египет, които са много важни на този етап."
Египет е ценен партньор, който си сътрудничи зад кулисите с Израел, каза той. Ако се разглежда като открито подпомагане на израелски план като този, особено включващ палестинците, това може да бъде "опустошително за неговата стабилност".