ИЗВЪНРЕДНО: Прокуратурата вика Бойко Рашков на разпит

Крими
16:23 - 22 Ноември 2022
3832
ИЗВЪНРЕДНО: Прокуратурата вика Бойко Рашков на разпит

Във връзка с изявления на бившия министър на вътрешните работи доц. д-р Бойко Рашков в предаването по Нова ТВ „На фокус“ от 20.11.2022 г., че „има доказателства за доказателства на онези огромни финансови ресурси, които са изтекли към приближени към ГЕРБ фирми“, Софийска градска прокуратура (СГП) ще го призове по установения от закона ред за даване на сведения пред наблюдаващия прокурор относно това какво му е известно и с какви документи разполага по този случай.

Във връзка с разследването по делото „Хемус“ Софийска градска прокуратура информира, че с постановление прокурор в СГП е отделил материали относно договарянето и изграждането на лотове 7, 8 и 9 на автомагистрала „Хемус“. В тези материали, макар и непряко, се навеждат данни за евентуално наличие на престъпна деятелност във връзка с изпълнението на сключени договори и съответно евентуално изпиране на парични средства (разплатените авансово по тях).

С постановление от 16.09.2022 г. на основание чл. 145 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) СГП е възложила на органите на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“-МВР (ГДБОП-МВР) извършването на проверка по отделените материали и е дала конкретни указания какви обстоятелства и по какъв начин следва да бъдат изяснени.

На 20.11.2022 г. в предаването „На фокус“, излъчено по Нова телевизия, доц. д-р Бойко Рашков, бивш министър на вътрешните работи, направи следните изявления: „Има доказателства за доказателства на онези огромни финансови ресурси, които са изтекли към приближени към ГЕРБ фирми. Парите са стигнали до кухи фирми, от там до лица, които са ги ползвали не за строеж на АМ „Хемус”, а са закупени скъпоструващи луксозни имоти в София“. От това може да се заключи, че бившият вътрешен министър разполага с конкретна информация за начините за трансфериране на финансовите средства, за местонахождението им, за крайните им получатели и за целите, за които са ползвани.

Подобна информация и до този момент не е била докладвана от ГДБОП-МВР на СГП по делото „Хемус“, нито е била докладвана от ГДБОП-МВР по проверката, възложена във връзка с договарянето и изграждането на лотове 7, 8 и 9 на АМ „Хемус“.  

Обстоятелства относно движението на паричните средства са от първостепенно значение както за българското общество, така и за установяването на обективната истина по всички елементи от случая „Хемус“. Ето защо доц. д-р Бойко Рашков би могъл да спомогне за разкриването на тези факти пред компетентните органи на прокуратурата по случай, който е в интерес на българските граждани.

С оглед на това, прокурор в СГП ще призове г-н Рашков по установения в закона ред, за да даде пред него сведение относно това каква информация му е известна за движението, местонахождението и ползването на паричните средства, кога и по какъв начин същата му е станала известна с оглед нейната проверка, както и относно всички други обстоятелства, които евентуално са му известни и които могат да имат значение по случая. Това е единственият начин, според българските закони, известните на г-н Рашков факти да бъдат предоставени на компетентните държавни власти, за да се постигне правилно прилагане на закона.

В тази връзка и предвид горецитираното изказване на доц. д-р Бойко Рашков, в съответствие с правната уредба, наблюдаващият проверката прокурор е счел за необходимо бившият вътрешен министър да бъде призован и да се яви в СГП, за да изпълни задължението си по закон, като заяви всичко, което му е известно по случая.

В случай че доц. д-р Бойко Рашков посочи в своите обяснения конкретни физически лица и/или търговски дружества, от страна на СГП ще се извършат всички възможни, съгласно закона, действия спрямо парични средства, за които има данни, че са придобити по престъпен начин.

СГП напомня, че явяването на г-н Рашков пред прокурора и даването на сведения е негово законово задължение, каквото има и всеки друг български гражданин, съгласно Конституцията и законите на страната, че всеки български гражданин е длъжен да съдейства за разкриване на обективната истина, че е длъжен да се яви, когато бъде призован и да изложи всичко, което му е известно, съгласно следните разпоредби:

Съгласно чл. 58, ал. 1 от Конституцията на Република България (КРБ), всеки български гражданин е длъжен да спазва и изпълнява Конституцията и законите.

Член 145, ал. 1, т. 4 от ЗСВ гласи, че: „При изпълнение на предвидените в закона функции прокурорът може: …4. да призовава граждани или упълномощени представители на юридически лица, като при неявяването им без уважителни причини може да разпореди принудително довеждане;“

Според чл. 145, ал. 3 от ЗСВ: „Разпорежданията на прокурора, издадени в съответствие с неговата компетентност и закона, са задължителни за държавните органи, длъжностните лица, юридическите лица и гражданите.“

А чл. 405, ал. 1 от ЗСВ установява, че „Който не изпълни разпореждане на съдия, прокурор, следовател, държавен съдебен изпълнител или съдия по вписванията, дадено по съответния ред въз основа на този закон, се наказва с глоба от 50 до 2000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.“

Чл. 205, ал. 1 от НПК: „Когато узнаят за извършено престъпление от общ характер, гражданите са обществено задължени да уведомят незабавно орган на досъдебното производство или друг държавен орган.“;

Призоваването и явяването на доц. д-р Бойко Рашков пред компетентните органи на прокуратурата се налага и с оглед на това, че изказвания в публичното пространство, пък били те и от лице, заемало поста вътрешен министър, не могат по закон да бъдат ползвани като доказателства в евентуален бъдещ процес, тъй като обективната истина в наказателното производство съгласно чл. 13, ал. 2 от НПК се разкрива единствено и само по реда и със средствата, предвидени в НПК, а сред тях публични изказвания не са предвидени.

Освен това публичните изказвания на г-н Рашков са лишени от конкретика, която да позволи на прокуратурата да извърши проверка на твърдените от него факти.

Бившият министър на вътрешните работи ще бъде поканен да представи на прокуратурата и документите, с които евентуално разполага.

Работата по проверката на СГП продължава, като се извършват множество действия за изясняване на фактите и за преценка дали са налице достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер, което би предпоставило образуване на наказателно производство.

За резултатите обществеността ще бъде своевременно информирана.

Във връзка с разследването по делото „Хемус“ информираме, че по него бяха привлечени в качеството на обвиняеми общо девет лица за длъжностно присвояване и изпиране на пари.