Джендърът пуска пипалата си и в шахмата
Английската федерация заяви, че няма да отстранява трансжени от турнирите въпреки наложената международна забрана
Българската шахматистка Нургюл Салимова стана втора на Световната купа по шахмат за жени. Тя постигна огромен успех и накара много хора в България и по света да обърнат поглед към шаха. Това обаче далече не е единствената новина, която вълнува шахматния свят.
Тази седмица шахматът попадна в центъра на медийното внимание, след като Световната федерация по шахмат FIDE, заяви, че
ще забрани на трансжените да участват в състезания за жени,
докато не бъде направен „допълнителен анализ“, което може да отнеме до две години.
Политиката ще доведе и до отстраняване на трансмъже, които са имали титли при жените. FIDE заяви, че евентуално ще ги възстанови,
ако лицето „по-късно промени пола си обратно на жена“.
Но ECF, управляващата шахматна организация в Англия, обяви в социалните медии, че няма да изключва трансжени и „тази позиция няма да се промени“ въпреки политиката на FIDE.
„Трансжени (биологично родени мъже - б.р.) са работили от името на ECF и са играли в събития на ECF, както и трансжени в различни други шахматни федерации“, написаха от организацията в X, платформата, известна преди като Twitter.
„ECF отбелязва, че подобни позиции са приети от Германската шахматна федерация (DSB), Френската шахматна федерация (FFE) и Шахматната федерация на Съединените щати (USCF). Новите правила на FIDE са несъвместими с английското право, особено по отношение на предоставянето на лични данни. Не виждаме смисъл от двугодишното спиране на правото на участие в състезания само за жени, което считаме за дискриминационно. ECF потвърждава ангажимента си да бъде приобщаваща организация, която е добре дошла за всички.“