Джо Байдън посреща Си Дзинпин следващата седмица
Президентът Джо Байдън ще се срещне лице в лице с китайския президент Си Дзинпин за първи път от една година в сряда, каза Белият дом, като от срещата се очаква да спомогне за намаляане на напрежението между двете световни суперсили, предава Ройтерс.
Двустранните разговори в кулоарите на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Сан Франциско може да продължи часове и да включва екипи от служители от Пекин и Вашингтон.
Очаква се на тази двустранна среща да бъдат обсъдени глобални въпроси от войната Израел - "Хамас" до руската инвазия в Украйна, връзките на Северна Корея с Русия, Тайван, Индо-Тихоокеанския регион, правата на човека, трафика на фентанил, изкуствения интелект, както и "справедливи" търговски и икономически отношения , казаха висши служители на администрацията на Байдън.
"Нищо няма да бъде премълчано - всичко е на масата", според един американски служител, който отказа да бъде назован.
"Ние сме ясни за това. Знаем, че усилията за оформяне или реформиране на Китай в продължение на няколко десетилетия са се провалили. Но очакваме Китай да продължида бъде основен играч на световната сцена до края на живота ни."
Американски служители, които настояваха за срещата през по-голямата част от годината, смятат, че Пекин активно работи за подкопаване на политиката на САЩ по света.
Белият дом потвърди деня на срещата в изявление в петък. Китайското външно министерство каза в петък, че Си ще посети Съединените щати на 14-17 ноември, ще присъства на срещата на върха на АТИС и ще се срещне с Байдън.
Байдън и Си ще разговарят за първи път от ноември 2022 г. Екипът на президента на САЩ организира дипломатически блиц, за да поправи враждебните отношения, след като Байдън нареди свалянето на китайски шпионски балон, който премина през небето на САЩ през февруари.
И двете страни може да направят скромни жестове на добра воля, за да облекчат преговорите, според източници, информирани за дискусиите.
Но значим напредък ще бъде труден. И двете страни все повече се смятат за обвързани в пряка конкуренция за осигуряване на военно предимство, за икономическо господство през 21-ви век и за спечелване съюзници в тази конкуренция, казват официални лица от САЩ и Китай.
Дипломатите във Вашингтон очакват Пекин да подложи на изпитание Съединените щати през следващите седмици, възползвайки се от предполагаемото изместване на фокуса на САЩ върху Украйна и Израел, докато преследва собствените си амбиции в Индо-Тихоокеанския регион.