Кабинетът даде крачка назад за държавната верига "Магазин за хората"

Точката за създаването на "Магазин за хората" като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина.
Идеята беше "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост, произведени в България, да се продават с минимална надценка от 10%.
Държавната верига магазини се създава, след като това бе разписано в тазгодишния бюджет. Предстои и подписване на споразумение с Централния кооперативен съюз, които разполага с обекти в цялата страна и в малки населени места, където хората нямат лесен достъп до големите търговски вериги.
На заседанието се очакваше кабинетът да приеме Постановление за одобряване на промени по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2025 г. във връзка с образуване на търговското дружество.
"Първият магазин от държавната верига „Магазини за хората“ ще бъде открит през септември. Министерство на земеделието и храните трябва да разработи методика и да изгради мрежа от магазини. Към момента работим в партньорство с Централен кооперативен съюз, като там желанието е ние да използваме мрежата му. Това е много стабилна структура, която има 600 магазина на територията на цялата страна и дори подвижни, които да могат да достигат и до труднодостъпни райони“, поясни министърът на земеделието и храните.
Тахов припомни, че магазините ще се помещават в търговски обекти на Централния кооперативен съюз (ЦКС). "Това е много стабилна структура и с тъй наречените мобилни магазини, които също има в структурата си – магазини на колела, можем да достигнем до труднодостъпни райони, където потребителите нямат достъп до продукти", посочи аграрният министър.
Министерството на земеделието ще бъде 100% собственик на капитала на дружеството, уточни министър Тахов. По думите му се очаква в магазините да има всички продукти от малката потребителска кошница.
Припомняме, че през март т.г. с гласовете на управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН и "ДПС - Ново начало" бе одобрено създаването на търговско дружество – ЕАД, което чрез вериги от магазини ще осъществява търговия с хранителни продукти от първа необходимост с търговска надценка до 10 %. Според приетите текстове дружеството се учредява с капитал 10 млн. лв.