Кабинетът иска по-леки наказания за клевета и обида
Промени в Наказателния кодекс (НК), които да позволят налагането на по-леки наказания за клевета и обида, предлага правителството.
Те са в отговор на няколко осъдителни решения срещу държавата в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Сегашните разпоредби в НК не позволяват на осъден клевета и обида да бъде освободен от наказателна отговорност и глобен, обясни правосъдният министър Крум Зарков.
"Съдът в Страсбург определя като стандарт това, че публичните личности и органите на власт трябва да търпят критика в по-широки размери, отколкото частните лица.
Изследването на практиката на съда показва, че българското законодателство всъщност прави обратното и осигурява по-висока степен на защита и понякога възможности за злоупотреба с права на органите на власт и длъжностните лица, които се чувстват обидени или оклеветени, в това число и от журналистически разработки", коментира той.
През 2016 г. съдът в Страсбург излезе с решения по няколко дела, по които българи съдеха държавата заради искове за клевета.
Жалбоподателите бяха осъдени у нас след като се бяха оплакали от различни служители – полицаи, учител и др. Това ЕСПЧ заяви, че ефектът от подобни присъди е "задушаване" на жалбите срещу държавни служители.
"Гражданите по принцип трябва да са в състояние да подават оплаквания срещу държавни служители до техните висшестоящи без риск от наказателна санкция, дори когато твърдят, че е налице престъпление и дори ако твърденията им след проверка се окажат неоснователни", заявиха тогава европейските съдии.
Това не е първият път, в който правосъдното министерство се опитва да прокара такива промени.
Такова намерение бе обявено и през март, но до гласуването на такива текстове така и не се стигна. Какво ще се случи със сегашните предложения също не се знае. За тях ще решава евентуално бъдещ парламент.