Къде наркотиците се продават като лимонада?

Общество
11:33 - 18 Октомври 2021
2572
Къде наркотиците се продават като лимонада?

На пътя, който води към северното предградие на Марсилия „Ла Кастелан”, млад мъж седи на очукан стол на слънцето и гледа клипове в ТикТок. Представя се за "разузнавач".

На въпроса какво работи един "разузнавач" в този квартал, отговаря: "Започвам в десет сутринта и работя до един през нощта. После идва моят колега". Колегата, облечен с яке с качулка и носещ малка чантичка, явно стои по-високо в йерархията. Той е "продавачът". Продавачите изкарват около 150 евро на ден, пише „Дойче веле“.

Млада жена паркира колата си - иска да си купи хашиш. Продавачът скача, протяга ръка зад една стена и вади от храстите голям прозрачен чувал, пълен с пликчета трева и хашиш. Клиентката подава банкнота от десет евро. Продавачът я прибира в чантичката си.

Цените на дрогата са изписани по стените

По данни на полицията на всеки от 156-те пункта за продажба в Марсилия се изкарват между 10 и 60 000 евро на ден. Черни стрелки по стените на блоковете сочат пътя към дрогата. Цените също са изписани: един грам, два грама - 10, 20, 30 евро. Сякаш се продава лимонада.

Продажбата на наркотици в Марсилия е голям бизнес, в който конкуренцията е жестока. Само от юни насам е имало 13 смъртоносни спречквания между враждуващи банди. Най-младата жертва е на 14 години - убита с "Калашников".

"Ако арестуваш някого от високите нива на йерархията на наркобандите, веднага десетки искат да заемат неговото място", казва Руди Мана, говорител на най-големия полицейски синдикат "Алианс". "Това са момчета, които наистина са готови на всичко, дори да изгорят хората живи." Наричат този метод "барбекю".

Правната система изнемогва

Смъртоносните сблъсъци на бандите, водещи война за влияние, по парадоксален начин са резултат от стратегията на вътрешния министър: постоянен тормоз и атаки спрямо дилърите. Така се създава несигурност, която води до кървавите териториални войни. Според Мана, допълнителните средства, обещани от президента, също не помагат.

Погледнато повърхностно, планът е добър за полицаите. "Нови коли, нови камери, повече персонал, двама нови комисари. Всичко, което мога да кажа, е: Браво, господин президент! Но какво решение всъщност предлага всичко това? Абсолютно никакво."

Съществен проблем е състоянието на правната система. Съдилищата страдат от хроничен недостиг на кадри - от задържането до присъдата обикновено минават две до три години. Така северните квартали на Марсилия остават хванати здраво в хватката на наркобандите.

"Ако искаме да влезем в някой квартал, трябва да го направим с две, три или дори четири полицейски коли. В 99 процента от случаите ни посрещат с камъни и коктейли "Молотов", разказва Мана. "Ако за щастие никой не пострада, автомобилите със сигурност ще бъдат повредени."

"Тук средата не е нормална"

В марсилския квартал Ла Кастелан е израснал футболистът Зинедин Зидан. Както и ученичките Джейд и Евин, които са в клас за особено мотивирани ученици от квартала. Те имат големи планове: Джейд иска да стане хирург, Евин - полицайка. "Ръководим се от това, че тези деца нямат достъп до култура в тяхната среда. Затова се опитваме да им дадем основа", обяснява директорът на училището Ерик Брунду.

Големи мечти в едно сурово място. "Нощите тук са тежки. Постоянен шум, писъци, състезания с коли, фойерверки", казва Брунду. "Няма педиатри, няма офталмолози. Тук липсва всичко, което може да се намери в една нормална среда. Хората нямат пари, а и не разполагат с инфраструктура."

Разни кметове - разни приоритети

Дали Джейд и Евин ще сбъднат мечтите си зависи и от това дали градските власти ще сложат край на клиентелистката си политика, която провеждат от десетилетия. Защото вместо най-накрая да построи линия на метрото от северните квартали до центъра на града, дългогодишният консервативен кмет Жан-Клод Годен предпочете да направи пристанището по-лъскаво.

Сега всичко трябва да се промени. Президентът Еманюел Макрон включи средиземноморския мегаполис в предизборната си кампания: той още през септември обеща 1,5 милиарда евро за жилища и инфраструктура.

Сега предстои президентът още веднъж да посети града. Той ще преговаря с новия социалистически кмет Беноа Паян за допълнителна помощ от 1,2 милиарда евро. Средства, които би трябвало да са от полза за напълно запуснатите училища - и за  момичета като Джейд.