Как да повикаме въздушна линейка, за да ни спаси

Сами не може, решението взима специален координационен център

Новини
21:45 - 06 Юни 2024
14650
Как да повикаме въздушна линейка, за да ни спаси

При неотложна ситуация, когато здравето ни е в сериозна опасност, може да се повика въздушна линейка. Решението за изпращането на хеликоптер се взима от координационната централа, след подаването на сигнал от център за спешна медицинска помощ в цялата страна.

Това разкри Георги Деянов, директор на Центъра за спешна медицинска помощ по въздух.

Когато има нужда от първичен транспорт – взимане на пострадал от мястото на инцидента, от координационната централа подават координатите към въздушния оператор и оттам преценяват къде точно би могъл да кацне хеликоптерът, обясни Деянов.

Ако хеликоптерът не може да кацне близо до мястото на инцидента, ние уведомяваме центъра за спешна медицинска помощ, откъдето трябва да се изпрати линейка, а с нея да се транспортира пациентът до хеликоптера, допълни Деянов.  

По-рано от Сандански с хеликоптер до София беше транспортирана пациентка с множество фрактури, която вече е оперирана в "Пирогов".

По думите на Деянов, транспортирането ѝ до София се налага заради счупванията и кървене в малкия таз, което не може да бъде овладяно в болницата в Сандански, където тя е била хоспитализирана.

Пострадалата беше транспортирана с хеликоптера до вертолетната площадка на болница „Св. Екатерина“, а след това беше хоспитализирана в болница „Пирогов“.

Всяка следваща мисия ще преминава все по-гладко, убеден е Деянов. По думите му около 10-15 минути са необходими от подаването на сигнала до излитането на хеликоптера.

Шест медицински екипа са обучени да действат в такива ситуации.