Как отбелязваме Деня на храбростта?
За трета поредна година няма да има военен парад за празника.
С водосвет на бойните знамена и знамената светини, отдаване на почести в знак на признателност към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България и с демонстрации на способности от Сухопътните войски, Военновъздушните (ВВС) и Военноморските сили (ВМС), и Съвместното командване на специалните операции (СКСО), ще бъде отбелязан Денят на храбростта и празник на Българската армия – 6 май.
За трета поредна година няма да има военен парад за празника.
Водосветът на бойните знамена и знамената светини пред паметника на Незнайния воин в София ще бъде отслужен от Белоградчишкия епископ Поликарп. В тържествения ритуал ще участват Гвардейският представителен духов оркестър, знаменен блок със знамената светини и представителни блокове на Националната гвардейска част. След водосвета президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще почетат паметта на загиналите за свободата и независимостта на България с поднасяне на венци пред паметника. При изпълнението на националния химн ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта. Военнослужещите от представителните гвардейски части ще преминат в тържествен марш.
В 3-а авиобаза в Граф Игнатиево ще се състоят демонстрации на способности на военнослужещи от ВВС.
Пилоти от 3-а авиобаза и 22-а авиобаза - Безмер ще представят своите умения при управлението на самолети МиГ-29 и Су-25 и ще изпълнят маневрен въздушен бой и непосредствена авиационна поддръжка. Екипажи от 24-а авиобаза - Крумово ще демонстрират свои способности при пожарогасене от въздуха с вертолет Ми-17, ексфилтрация, осигуряване на периметъра и авиомедицинска евакуация с вертолети „Кугар“.
На Морската гара във Варна ще има демонстрации на способности на ВМС с участието на военнослужещи от Дивизиона за морски специални операции, Морска вертолетна авиобаза "Чайка", Флотилията бойни и спомагателни кораби и Военноморска база - Варна. Те ще демонстрират умения за операция по овладяване на кораб със заложници на борда му. Този вид действия са отличителна способност на морските специални сили и имат приложение при операции по морска сигурност, ембаргови операции, операции за борба с тероризма в морския домейн и за борба с пиратството.
В учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“ ще се състоят демонстрации на способности на военнослужещите от СКСО, които ще покажат своите умения при задържане на автомобил и изпълнение на патрулни техники, директни действия за неутрализиране на противостоящи сили с използване на способите „бързо въже“ и „външен товар“ от вертолет „Кугар“, динамична стрелба на къси и пределно къси дистанции и изпълнение на парашутни скокове на голяма и малка височина - от 1300 м и от 400 м, от самолет „Спартан“.
В района на учебния полигон „Ново село“ ще има демонстрации на способности на Сухопътните войски.
В съвместните тактически действия за водене на отбрана ще участват военнослужещи от 42-ри механизиран батальон и 20-и самоходен артилерийски дивизион от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада, 61-ви танков батальон от Центъра за подготовка на специалисти, както и военнослужещи от 1-ва кавалерийска рота от 2-ри кавалерийски полк от Въоръжените сили на САЩ. Всички участници са част от бойната група, сформирана и водеща подготовка на основата на 42-ри механизиран батальон от 2-ра механизирана бригада. Те ще изпълнят разузнаване на бойното поле, отбрана на участък от местността, контраатака за възстановяване целостта на отбраната и огнева поддръжка.
В 12:00 часа пред президентството ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
Ден на отворени врати и празнична програма ще има в Националния военноисторически музей (НВИМ). Традиционно на Гергьовден НВИМ обявява вход свободен от 10.00 до 17.00 часа за постоянната си хронологична и външната експозиция. Гостите на музея ще могат да разгледат подготвената за празника изложба „Орденът, превърнал се в мерило на българската храброст“, посветена на първото създадено отличие в следосвобожденската история на България – ордена „За храброст“, чийто празник става и празник на армията.
Ще бъдат представени всички степени на отличието, включително най-високите, както и оръжия и вещи от воинския бит, в които е вграден орденът. Сред тях са шпагата на цар Борис III, пиката на Самарското знаме, табакери, знамена с изображение на отличието. Духът на празника ще бъде пресъздаден от фотографии на кавалери на ордена „За храброст“ и парадите през годините.
Атракциите с военен характер ще продължат в 12.00 часа с дегустация на емблематичната боб чорба.
Тази година тя отново ще бъде приготвена от военен готвач в полеви условия, като този път посетителите на музея ще видят най-съвременната полева кухня, която притежава Българската армия. За празничното настроение на посетителите на музея от 14.30 до 15.30 часа ще се погрижи Представителният духов оркестър на Сухопътните войски.
С Ден на отворени врати Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан и във филиалите на НВИМ – Военноморския музей във Варна и Музея на авиацията в Крумово.
Празникът на Българската армия е един от най-старите в националния ни календар. Традицията на Гергьовден като воински празник датира още от първите следосвобожденски години. За първи път 6 май се отбелязва като празник на Българската армия, утвърден за Ден на храбростта с указ 5 от 9 януари 1880 г. на княз Александър I. Церемонията е включвала панихида в гарнизоните, поздравления и обяд за кавалерите на ордена "За храброст" - учреден с указ 1 от 1 януари 1880 г. на княз Александър I, и ограничени военни паради.
В годините до 1919 г. страната ни има два военни празника. Освен 6 май - Ден на храбростта, се е отбелязвал и Ден на бойната прослава - на 27 ноември, в чест на победата на Българската армия в Сръбско-българската война през 1885 година. Тъй като на 27 ноември 1919 г. България е принудена да подпише Ньойския мирен договор, Денят на бойната прослава не се е отбелязвал през 20-те години на 20-и век. От 1926 г. Денят на храбростта и Денят на бойната прослава се обединяват в Ден на храбростта и победите, честван в деня на Св. Георги Победоносец - 6 май.
През 1931 г. Денят на храбростта и победите е обявен за боен празник на Българската армия, който се отбелязва до 1953 г., когато с Постановление 129 на Министерския съвет от 23 септември е определен за Ден на Българската народна армия (годишнина от началото на септемврийските бунтове през 1923 г.). С Постановление 100 на Министерския съвет от 30 май 1991 г. 23 август е определен за Празник на Българската армия в чест на победата през 1877 г. на Българското опълчение на връх Шипка по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). С Постановление 15 на Министерския съвет от 27 януари 1993 г. до 1998 г. 6 май се отбелязва като Празник на Българската армия.
С промените в Кодекса на труда, приети на 6 май 1998 г. от 38-ото Народно събрание, 6 май се отбелязва като Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия.