Какви са прогнозите за войната в Украйна и кога ще спре?

Украйна иска да си върне окупираните територии, а Русия иска да продължи да причинява болка не само на своя противник, но и на Запада

Новини
10:55 - 25 Август 2022
5864
Какви са прогнозите за войната в Украйна и кога ще спре?

Шест месеца след началото на руската инвазия, ето какво да очакваме през следващите шест месец, пише в. "Гардиън".

1. Войната вероятно ще продължи поне една година, но по същество е в задънена улица и интензивността ѝ намалява

Войната се води вече шест месеца, но нито Украйна, нито Русия са готови да спрат да воюват, въпреки загубите, които са понесли. Украйна иска да си върне окупираните територии, а Русия иска да продължи да причинява болка не само на своя противник, но и на Запада. Кремъл вярва, че зимата ще играе в негова полза.

Откакто се появиха доказателства за кланетата в Буча, Ирпин и на други места в окупираните от руснаците територии на север от Киев, между двете страни не се водят преговори. Но движението по фронтовата линия е минимално след падането на Лисичанск в края на юни. И двете страни се борят, но все повече изглеждат изтощени от бойните действия.

2. Украйна не разполага със средства за ефективно конвенционално контранастъпление, докато партизанските набези са оптимистичен начин да се приближи руски колапс.

Украйна би искала да си върне Херсон, на запад от река Днепър, но високопоставен представител на администрацията признава на четири очи, че "нямаме достатъчно възможности да ги изтласкаме обратно". Киев промени стратегията си, като започна да нанася ракетни удари с далечен обсег на действие и дръзки набези на специалните сили срещу руските бази дълбоко зад фронтовата линия.

Украинският президентски съветник Михайло Подоляк заяви, че целта е да се "създаде хаос в руските сили", но макар това да притъпи ефективността на нашественика, не е вероятно да доведе до колапс на нашественика и доброволно отстъпване на Херсон, както се надяваха някои украински представители.


3. Русия все още иска да настъпва, но вниманието ѝ вероятно ще се насочи към задържане на постигнатото и анексиране на територията на Украйна.

Русия няма нов офанзивен план, освен да масиран артилерийски обстрел, да разрушава градове и да си пробива път напред. Тя прави това отчасти защото е ефективно и отчасти за да сведе до минимум жертвите, тъй като по някои западни оценки досега са загинали 15 000 души. Продължава да прилага тази стратегия около Бахмут в Донбас, но напредъкът е бавен, отчасти защото трябваше да пренасочи някои сили за укрепване на Херсон.

Кремъл може и да не е постигнал това, на което се надяваше в началото на войната, но сега Русия държи големи части от украинската територия на изток и на юг и активно говори за провеждане на референдуми за анексиране. С наближаването на студеното време тя вероятно ще се съсредоточи върху укрепването на това, което има.

4. Зимата ще предизвика нова бежанска криза и ще създаде възможност за този, който може да се подготви най-добре.

Зимата е на първо място в стратегическото мислене и на двете страни. Украйна вече е обезпокоена от хуманитарни проблеми, тъй като няма газово отопление за жилищните блокове в Донецка област и други фронтови райони. Хуманитарен служител прогнозира, че през зимата ще има нова миграционна вълна, като може би до 2 млн. души ще пресекат границата с Полша.

Руснаците виждат в зимата възможност. Украйна се опасява, че Русия ще се насочи към енергийната ѝ мрежа, което ще направи дилемата ѝ с отоплението още по-остра, и може просто да изключи огромната атомна електроцентрала в Запорожие. Москва също така иска да удължи болката на Запада от енергийните разходи и има всички стимули да увеличи натиска.

5. Западът трябва да реши дали иска Украйна да спечели, или просто да се държи - и трябва да съобрази помощта с огромните й нужди.

Украйна щеше да бъде победена без западната военна помощ. Но в нито един момент досега Западът не е доставил достатъчно артилерия или други оръжия, като например изтребители, което би позволило на Киев да отблъсне нашествениците. Политиците говорят за необходимостта да принудят Русия да се върне в довоенните граници, но не осигуряват достатъчно материални средства за това.

В същото време хуманитарните нужди на Украйна нарастват. Например, парите за възстановяване не са достатъчни и много сгради на североизток и северозапад от Киев остават разрушени пет месеца след напускането на руснаците, като често отчаяните жители живеят в гаражи или временни постройки на място.

Хората, които са вътрешно разселени, често трябва да живеят в училища или детски градини - места, в които хората трудно могат да останат за по-дълъг период от време. Заради войната в бюджета на Украйна липсват 5 млрд. долара месечно; помощта и възстановяването ще струват многократно повече.