Какво да правим с чинията на Бузлуджа? Решават гражданите

Казанлък провежда референдум тази неделя сред 70 000 пълнолетни жители за съдбата на паметника

Актуални новини
19:04 - 14 Ноември 2024
2694
Какво да правим с чинията на Бузлуджа? Решават гражданите

Близо 70 000 пълнолетни жители на Казанлък и общината имат право да участват в местния референдум за съдбата на монумента “Бузлуджа”. Гласуването ще започне в 7 и ще продължи до 20 часа тази неделя, 17 ноември, припомниха от кметството.

Върху бюлетина хората ще изразят мнението си, като отметнат един от двата възможни отговора - “да” или “не”, на въпроса “Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост, “Дом - паметник” на връх Бузлуджа” за срок от 10 години?”.

За да бъде валидно местното допитване, в него трябва да са участвали минимум 28 000 души или 40% от гласоподавателите. Целта е паметникът - образец на следвоенния модернизъм в Европа, да бъде превърнат в международен и национален конгресен център, в място за изкуство и диалог, за туризъм. В портфолиата на туристическите агенции монументът присъства като водеща дестинация в България.

Референдумът бе предшестван от разяснителна кампания, срещи с гражданите, бяха разпространени и видеоклипове на известни личности от Казанлък и страната в подкрепа на идеята.

“Искам категорично да заявя, че Община Казанлък няма намерение да възстановява идеологически паметника (построен е като Дом на БКП в края на социализма - б. р.), а се фокусираме върху неговата културна стойност. Той е разпознаваем с архитектурата си обект в световен мащаб”, подчерта многократно на срещите кметът Галина Стоянова.

Кметът на Казанлък Галина Стоянова пита съгражданите си каква да е съдбата на Бузлуджа

Посочен е срок от 10 години за стопанисване, тъй като това е максималният законов срок, но той може да бъде продължен. Паметникът има нужда от спешни укрепителни дейности, въпреки че фондация “Проект Бузлуджа” вече положи първите усилия за това. Сега неотложно трябва да се затвори покрива, който е разрушен, както и да се възстановят прозорците, за да бъде опазена конструкцията. За тези дейности е осигурено европейско финансиране за 7 млн. лева. Средства от местния бюджет няма да бъдат харчени, увери кметът.

По думите на Галина Стоянова, референдумът ще е проверка за местната общност и възможност тя докаже на националната власт, че гражданите трябва да ходят до урните за смислени каузи. В Казанлък очакват в референдума да участват поне 60% от жителите на града.