Какво ни чака при "оранжево" ниво на COVID-19

Здраве
18:10 - 06 Август 2021
8229
Какво ни чака при "оранжево" ниво на COVID-19

Здравният министър Стойчо Кацаров обяви, че страната влиза в т.нар. "оранжева" зона за разпространение на COVID-19 до 10 дни. Какво предвижда Националният план за справяне с инфекцията обаче, който самият служебен шеф въведе още с встъпването си в длъжност?

Оранжева зона представлява второ ниво на опасност, при което броят на новосъобщените случаи на COVID-19 на 100 000 души от населението през последните 14 дни е от 100 до 200 на 100 000. Мерките, които се предвиждат, приличат до голяма степен на тези при трето ниво, когато новозаболелите са скочили от 250 до 500 на 100 000 души. 

Иначе казано, това са двете нива, в които клъстерното разпространение на вируса с евентуална възможност за адекватно проследяване на огнищата и карантинирането им вече е невъзможно и се превръща в дифузно. Според определението на МЗ:

"Има данни, сочещи, че предаването на вируса не е ефективно потиснато, както и че има Значително или повишаващо се ниво на заразеност", каквито доказателства всъщност наблюдаваме в последните 2 седмици и с процента позитивирани тестове (PCR и антигенни), и с неконтролируемо нарастващото репродуктивно число (R0, което в момента гони 2 - б.р.). 

Какви ограничения следват: 

Ако досега беше разрешено събирането на до 20 посетители на едно място от 3 или 4 семейства, след влизането на страната на национално ниво в "оранжевата" зона, то ще бъде ограничено до 15 души посетители от 2
до 3 домакинства, или до 10 души от едно домакинство в зависимост от препоръките за областта или друга определена териториална единица. 

Конгреси, семинари, тиймбилдинги и т.нар. ще се допускат, но при използване на не повече от 30% от капацитета на помещението, в което се провеждат, при спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м. и носене на защитни маски за лице от всички участници, без да се уточнява на закрито или на открито. 

30% капацитет започват да важат и при спортните състезания с публика

Фитнесите също минават на режим от до 30 на сто посещаемост. 

Музеи, галерии и други също са разрешени за визити, отново до 30% и пак при строго спазване на дистанция, дезинфекция и маски. 

Кафенета, ресторанти, дискотеки, барове, игрални зали и казина остават отворени, но при следните условия: 

"Обслужване на открито и закрито се допуска при използване на не повече от 30% от капацитета им и носене на защитни маски за лице от персонала (при персонал под 10 души, всички от които притежават сертификат за ваксинация или преболедуване, маските не са задължителни) И подходяща дистанция между посетителите с групи от до 6 човека от не повече от 3 домакинства на маса и при ограничено работно време в границите между 6.00 и 23.00 часа. При спазване на горните условия се допуска и използване на 50% от капацитета при 100% ваксиниран или преболедувал персонал". 

Хотелите и къщите за гости остават отворени. 

Търговците на дребно трябва да работят при ограничен капацитет (не се уточнява какъв - б.р.). и спазване на основните противоепидемични мерки. Като при персонал под 10 души, всички трябва да притежават сертификат за ваксинация или преболедуване, а маските не са задължителни. 

Работните места остават непроменени - дистанционно при възможност и до 50% от присъствие на персонала. 

Ограничения при придвижване в страната не се предвиждат. 

Училищата и детските градини остават отворени. При влизане в ниво 3 обаче школата трябва да представят конкретен график. 

Паркове, открити площи остават отворени. 

На възрастните над 65 години и на хората с повишен риск от протичане на коронавирусната инфекция се препоръчва да ограничат контактите си извън дома, особено неваксинираните. 

Визитациите в болниците и посещенията на хосписите се запазват при спазване на противоепидемичните мерки.