Какво се случи днес във ВСС с Гешев (ОБЗОР)

Денят мина в дебати кой да бъде разпитван и кой не

Общество
17:00 - 08 Юни 2023
5357
Какво се случи днес във ВСС с Гешев (ОБЗОР)

ВСС реши да прекрати процедурата за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев по първото предложение на членове на Прокурорската колегия за отстраняването му от длъжност, след като те оттеглиха искането си по време на днешното заседание на съвета.

То е свързано с действия на главния прокурор във връзка с разследването на взрива срещу автомобила му, които според тях представляват тежко нарушение на служебните задължения - присъствието на прословутия израелски експерт до мястото на взрива.

Решението беше взето с подкрепата на 17 членове на Пленума на ВСС. Иван Гешев обяви, че държи всички доказателства и документи, свързани с исканията за неговото отстраняване, да бъдат публични и качени на сайта на ВСС.

Процедурата за освобождаване на главния прокурор продължава по второто предложение на членове на колегията срещу Иван Гешев заради уронване на престижа на съдебната власт,.

Членовете на съвета дебатираха дали вносителите имат право да оттеглят искането си, като имаше разнопосочни мнения. След което се проведе гласуване и членове на ВСС подкрепиха прекратяване на производството срещу главния прокурор, по направеното искане от шестима членове на Прокурорската колегия заради извършени от Гешев тежки нарушения на служебните задължения.

Гергана Мутафова мотивира направеното искане за оттегляне с постановление на Софийска градска прокуратура, по сигнал на сдружение „БОЕЦ", според което израелски експерт не е участвал в действията по разследването на взрива срещу кортежа на главния прокурор. Той и зам.-директорът на националното следствие Ясен Тодоров са били на 30 метра от мястото на инцидента, зад периметъра, охраняван от полицията. Според прокурора правил проверката не са установени достатъчно данни за извършени престъпления по служба или срещу правосъдието от главния прокурор Иван Гешев.

По думите ѝ в постановлението за отказ от образуване на досъдебно производство се посочва, че няма данни за длъжностно престъпление, както и такива, че е извършено престъпление от общ характер.

Огнян Дамянов заяви, че по проверка във Върховна касационна прокуратура са викани за снемане на сведения вносители на предложението за отстраняване на главния прокурор, което той определи като натиск. „Няма нищо мъжко, г-н Гешев, прокуратурата, която ръководите административно да прави такива проверки, но това е възмутително и е форма на натиск", каза той. Гергана Мутафова добави, че в медиите е имало над 100 статии от 15 май до днес срещу членовете от колегията, внесли предложението за отстраняване на главния прокурор, публикувани в не повече от три-четири медии - „ако това не е натиск, не знам".

Иван Гешев отговори, че срещу него е имало стотици сигнали и е давал сведения по множество проверки досега и постави въпроса дали също трябва да приеме, че му е оказван натиск.

Снемани са ми обяснения по проверка, по сигнал срещу мен от представител на прокуратурата, по която вече е образувано досъдебно производство, съобщи главният прокурор Иван Гешев.

Той съобщи още, че има издадена от него заповед всички проверки и разследвания по случаи от голям обществен интерес и свързани с него, да не му бъдат докладвани, за да не останат съмнения за оказване на влияние по тях.

Във връзка с появилите се съмнения за оказван натиск върху членове на ВСС, министърът на правосъдието Атанас Славов заяви, че е готов да свика отделно заседание по тази тема през следващата седмица.

Пленумът на Висшия съдебен съвет прие с 19 гласа да изслуша заместник-директора на Националната следствена служба (НСлС) Ясен Тодоров във връзка с разглеждането на предложението за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев от длъжност, направено от четирима членове на Прокурорската колегия за уронване престижа на съдебната власт.

То е за направено изказване от страна на Гешев на пресконференция от 15 май, в което използва израза „политически боклук“.

Решението беше взето по искане на Гешев. Той обясни, че Тодоров може да даде информация „във връзка с проведена среща между мен и него на 14 май, деня преди пресконференцията, в дома, в който живея, след срещата с Йордан Стоев, с оглед на това как съм му пресъздал емоционалното ми състояние във връзка със ситуацията с атентата срещу мен“.

Адвокат Радостина Томова, която представлява Иван Гешев, заяви, че думите на клиента ѝ са извадени от контекста и не може да бъде изведен довод за извършеното нарушение, както се твърди. По думите ѝ Гешев има право да прави изказване с оглед правото си на свободно мнение, гарантирано в Конституцията, независимо от качеството си на главен прокурор и магистрат.

ВСС взе решение с 11 гласа „за“ да изслуша и заместник-главния прокурор, директор на НСлС Борислав Сарафов за състоянието на Иван Гешев в деня на пресконференцията на 15 май, по предложение на члена на ВСС Атанаска Дишева.

След изслушването на Сарафов и Тодоров кадровиците ще продължат с разглеждане на внесените доказателства по предложението за отстраняване от страна на вносителите и Иван Гешев.

Междувременно стана ясно, че главният прокурор Иван Гешев ще направи обръщение към народа през Българската национална телевизия (БНТ) утре. Искането е постъпило в четвъртък, 8 юни, в деня, в който съдебният съвет обсъжда дали да отстрани Гешев от поста главен прокурор.

От БНТ не уточниха кога ще е изявлението на Гешев. Според Закона за радио и телевизия (ЗРТ) право на обръщение по БНТ и БНР имат президентът, председателят на парламента, премиерът, председателят на Конституционния съд, главният прокурор и председателите на Върховния касационен и административен съд. Гешев вече се е възползвал от това право - през 2020 година, когато срещу него имаше големи граждански протести с искане за оставката.