Калина Андролова шокира: COVID-19 скоро ще бъде патентован

Общество
13:48 - 22 Ноември 2020
9629
Калина Андролова шокира: COVID-19 скоро ще бъде патентован

Според канадския адвокат по патентно право Дейвид Шварц: „Не може да патентоваш болестно състояние като например рак или грип. Но ако говорим за патент върху форма на живот като бактерия или вирус, които са променени от човека, тогава отговорът е „да“. Ето защо съвсем естествено светът трябва да очаква събития, свързани с нови вируси, които могат да носят печалби. Това казва в свой коментар Калина Антролова в БНР.

През 2010 г. Центърът за контрол на болестите в САЩ (CDC) печели патент върху конкретен щам на ебола, познат като EboBun. Собственикът вече има право да изисква такси за неговото ползване. Само година по-рано, през 2009-а, стартира проектът PREDICT, който е част от по-голяма програма, в която влизат общо 4 проекта, свързани с превенция на пандемични заплахи. За десет години учените идентифицират около 1200 вируса, които имат потенциал да предизвикват пандемии. Още през март военното разузнаване на САЩ посочва възможността SARS-CoV-2 да е случайно изпуснат от лабораторията в Ухан. Китайската военно-медицинска академия, от своя страна, представя заключението, че „не може да се определи дали огнището на Ковид-19 е възникнало естествено или пък е резултат от случаен лабораторен експеримент“.

Китайските власти заявяват, че източник на заразата е пазара за морски продукти, но според данни на американското военно разузнаване минимум 1/3 от първите 40 заразени с коронавируса не са имали никакъв контакт с пазара. Т.нар. лаборатория в Ухан всъщност е Институт по вирусология.

Тази лаборатория е първото и единствено съоръжение в Китай с ниво на биосигурност четвърто, което е най-високото ниво на сигурност за патогени (BSL-4). Лабораторията получава това ниво едва през 2018 г., тоест само една година преди да се случи пандемията. Там се колекционират коронавируси още от първоначалното избухване на ТОРС през 2002 г., но голямо количество вируси са събрани през 2016 г. В Ухан има и друга лаборатория с ниво на сигурност второ (BSL-2), която е само на 250 метра от пазара в Ухан. В миналото колекцията от коронавируси се е съхранявала именно там. През последните пет години учените в Ухан са се занимавали с експерименти в област, която се нарича gain of function (GOF): мутации на вируси за придобиване на нови свойства. Част от тези експерименти включват вирусът да стане по-лесно предаваем и по-болестотворен. Казано на медицински език – по-контагиозен и по-вирулентен.