Капанът на BETL: Дубайският "Хиперфонд" изсмукал парите на хиляди българи?
Основател на тази пирамида е китайският гражданин Сю Лий
Зад финансовата измамна схема „Бетел“ (BETL), която опоска спестяванията на хиляди българи, вероятно стоят хора и капитали на дубайската мегапирамида „Хиперфонд“. Това разкрива инж. Радослав Димитров, живеещ във Великобритания.
Експертът разказа, че около година и половина по-рано хиляди българи са изгорели с милиони в схема, наречена „Хиперфонд“ (Hyperfund), за което у нас не се говори, пише вестник "Телеграф".
„Основател на този фонд е китайският гражданин Сю Лий, представящ се за Сам Лий. Срещу него вече има дела в САЩ. Има голяма вероятност някои хора на определено ниво в неговата структура или той самият да са започнали да развиват по-малки локални пирамиди, каквато бе реализираната в България под името „Бетел“, заподозря Димитров. Основание за тази хипотеза дава фактът, че схемата е сходна, а и в първата пирамида, гръмнала през 2022 г., е имало замесени много българи.
„Реално първият 1%, включили се при набирането на капитала, знаят, че структурата е пирамида. Те влизат с малки суми, като тръбят навсякъде колко е изгодно и какви печалби ни очакват“, описа Димитров.
Т.нар. пирамида майка е била базирана в Дубай, но имала офиси в цял свят. „Интересното бе, че фараоните й хич не се криеха. Непрестанно правиха събития, пускаха видеа в социалните мрежи. Другият съосновател се представяше като Райън Шу.
При тях можеха да гостуват инвеститори, да ги пипнат, дето се казва, да побъбрят с тях. Аз познавам поне 200 българи, които вкараха между 1000 и 20 000 паунда. А колко са били общо, само можем да гадаем, но според мен говорим за хиляди ужилени сънародници по цял свят“, сподели Димитров.
Схемата удивително напомня пирамидата „Бетел“, която се срина у нас този декември. Сумата се превежда и веднага се обръща в криптовалута, за да не може да бъде проследена.
След това на лапнишараните започва изплащане на малки суми под формата на дивидент. Ако човек зариби още хора - получава част от техните пари като бонуси. „Лъвският пай отива при организаторите. Идеята конкретно на „Хиперфонда“ бе за половин година човек да си върне парите, а за година да ги утрои.
След първите шест месеца обаче, за да не си ги вземе човек, започваха да му се предлагат специални оферти, които бяха с цел реинвестиция. Общо взето от пуста алчност почти никой не теглеше – всичко се наливаше обратно за още по голяма лихва“, сподели впечатленията си Радослав Димитров. Казва, че започналите в началото на пирамидата наистина са спечелили милиони.
„Има доста спечелили и от „Бетел“. Но тя е едно бебе на фона на капиталите, които се въртяха в „Хиперфонда“. Говорим за милиарди долари, вливащи се от цял свят“, разкри родният емигрант.
Освен мащаба между двете пирамиди той вижда и разлика в икономическата база. Докато реализираната в България рекламира като обезпечение зарядни станции с батерии за смартфони, то „Хиперфондът“ използва парите за създаване на виртуална инфраструктура, поддържана от армия програмисти. „Развиваха идеята, че те градят мегадържава.
В нея трябваше да има виртуални банки, различни платформи за комуникация, по-добри и от Телеграм, тв канали, копаене на нови криптовалути. Въобще един идеален и утопичен свят, където хората да бъдат свободни от задушаващата хватка на правителства и корпорации“, описа идеологията на дубайската пирамида. През 2022 г. обаче (както се случи и в България наскоро с „Бетел“) от нея ненадейно са поискали малки суми за удостоверяване на сметките (и профилите) на участниците.
„Общо взето това е класическо изтупване на брашнения чувал – последното десет. След това сайтът на „Хиперфонда“ стана неактивен, а сметки за милиарди бяха източени в неизвестна посока. По мое мнение десетки милиони долари са парите, завлечени само от българи. Доколкото съм информиран, сред тях има и много хора с възможности, живеещи в чужбина“, коментира нашенецът.
Радослав Димитров от години живее във Великобритания със семейството си и работи като холистичен мастърмайнд ментор. От неговото ноу-хау се възползват хора както в бизнеса, така и в личния живот. Преди това е работил в Китай и Италия.
„Ако чуете, че една компания е регистрирана в Лондон, каквато бе BETL, трябва веднага да ви светне червената лампичка. Много е лесно да се регистрира фирма тук. Компании предлагат и физически адреси. Така на един в някоя кооперация може да има хиляди фирми“, описа ситуацията Димитров. Според него развитието на криптовалутите в комбинация с войните и нулевите лихви на банките са създали благодатна почва за новите финансови пирамиди.
„Болшинството от хората знаеха, че „Бетел“ и „Хиперфондът“ са пирамиди, но се надяваха, че са се включили при техния зародиш и ще спечелят, а не в края им, когато се губи“, заключи Радослав Димитров.