Каптаж на император Траян се крие в с. Мусина

Съоръжението е изградено заедно с построяването на римския град Никополис ад Иструм

Топ
07:19 - 29 Август 2019
12370
Каптаж на император Траян се крие в с. Мусина

Единственият социализиран каптаж от римско време у нас се намира в павликенското село Мусина, съобщи за БТА археологът Калин Чакъров, който от няколко години събира доброволци и съмишленици, за да популяризира интересното съоръжение.

Каптажът в село Мусина е изграден заедно с построяването на римския град Никополис ад Иструм, който се намира на 20 километра от водоизточника. Градът Никополис ад Иструм е създаден през втори век, след дакийските войни на император Траян, в чест на неговите победи.

Древните хидроинженери са установили, че реката около града е на по-ниско ниво, затова решили да вземат водата от извор, който е на по-високо ниво и има постоянен дебит, с добри питейни качества, посочи Чакъров.

Изворът, който са избрали, се намира пред входа на мусинската пещера и дава началото на река "Пещерска", която извира от пещерата. Римляните са го "уловили" и са направили резервоар с осмоъгълна форма, изграден от големи каменни блокове, а обемът му е около десет кубични метра.

От резервоара е тръгвал двайсеткилометров зидан канал, който е отвеждал водата до Никополис ад Иструм. Съоръжението е било както надземно, така и подземно, а аркадата над река Росица е подобна на тези, запазени в Испания и във Франция, уточни археологът.

Разкопките около обекта са били осъществени преди две години. По думите на археолога те са били тежки и трудоемки, тъй като каптажът е отчасти и под водата, и в пещерата, където температурата се различава съществено от тази навън.

Районът около пещерата в Мусина и около извора е обитаван от праисторическите времена. Доказателство е откритата керамика в пещерата и в близка селищна могила, датирана от Бронзовата епоха.

Археологът, заедно с кмета на населеното място Христо Иванов и доброволци са поставили информационна табела, която разказва за историята на обекта през годините и показва снимки от миналото и днес.

Табелата е с текстове на български и на английски език и съдържа в синтезиран вид полезна информация, свързана с разкопките на обекта, със съществуването на мелници около извора и през Възраждането и спецификите на природните феномени наоколо.

На табелата има карта с обекти от историческото и природно наследство от Дунав до Стара планина. Картата дава добра ориентация и посочва GPS-координатите на интересните места. Според Чакъров информационната табела ще бъде от полза на всички посетители на Римския каптаж и в разходките и наблюденията им.

Мусинската пещера през 1972 година е обявена за природна забележителност, в картираната си част е с дължина 380 метра, проучена е от водолази през 80-те години, а напоследък е любопитен терен за млади хора, които се запознават с популацията на прилепите, посочи кметът на селото Христо Иванов.

Мястото е достъпно и приятно за туристите, както през почивните дни, така и през седмицата заради прохладата, интересната история и кътовете за отдих.

Кметът Христо Иванов отбеляза, че във всички инициативи свързани с популяризацията и социализацията на обекта през годините са участвали учени, доброволци, представители на бизнеса и местната власт. Като пример той посочи, че финансирането на част от съоръженията и табелите е предоставено от Община Павликени, но в монтажа, почистването и освежаването са се включили доброволци и бизнесмени, което е добър пример за сплотяване на общността.