Карадайъ обяви Кирил Петков за рецидивист
Вместо да помага на бедстващите общини, обявява кой е престъпник, възмути се лидерът на ДПС

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обяви предложенията на Движението за промени в конституцията. В същото време отправи остри думи срещу Кирил Петков, като го нарече рецидивиств нарушаването на основния държавен закон.
Като съдържание – ВСС го разделяме на 2 – Съвет на всъдиите и Съвет на прокурорите. Като тези, които досега са били във ВСС, да не влизат в тези съвети, а именно - председателят на ВКС, председателят на ВАС, главният прокурор и министърът на правосъдието“, уточни той. „Нашият проект е те да не влизат в тези висши съвети. Съветите да са от 13 души, които да се избират от НС с 2/3 мнозинство.
Предвиждаме ограничението за двойното гражданство да отпадне от конституцията. Искаме правото да бъде избиран българският гражданин, като неотменимо право, обясни Карадайъ. Реформите да ги разглеждаме не като смяна на персони, а като реформи в правосъдната система.
Лидерът на ДПС коментира и правомощията на главния прокурор. "Разглеждаме и преразглеждаме правомощията на Главния прокурор. Надзора го прехвърляме на по-горните институции на прокуратурата, а не на главния прокурор.", каза още Карадайъ.
Той коментира и създаването на временна комисия за промени в Конституцията.
В момента се прави една комисия за промени в Конституцията, без да има такива предложения. Политическите разговори се правят по начина, по който ние го правим. Седнали сме и си написали домашното. Ангажирали сме хора, които да ни направят експертния анализ. Влезли сме в разговори с другите парламентарни групи. И тогава да пристъпваме към действия. А какво ще прави тази комисия. Имаме постоянна комисия, тази новата какво ще прави?, запита риторично той за съставената днес временна комисия, оглавена от Христо Иванов.
Карадайъ изброи и кои експерти са участвали в групата, която да им съдейства. "Бившият конституционен Пламен Киров с неговия екип активно е участвал и други бивши конституционни съдии. Това са активно днес действащи магистрати, защото те имат практика от съдебната система, юристи от нашата партия".
Карадайъ коментира и премиера Кирил Петков. "Докато бях в Брюксел чух премиера. Той обявява кой е бил престъпник, кой е бил корумпиран и разказва как той подготвя доказателства, за да арестува различни хора. Виждаме какво става – общините бедстват, болници, училища не могат да си плащат сметките“, каза Карадайъ и даде за пример и няколко общини в Родопите, които са били в бедствено положение, но се е наложило да се справят с частна помощ.
"Г-н премиера обявява, че ще им праща проверки, а не съдействие и помощ. Хората с частни средства направиха пътищата проходими, за да може да им се доставят лекарства и помощ. В момента вместо да им се съдейства, той обявява кой е бил престъпник. Нещо повече, той става рецидивист в нарушаването на Конституцията. По Конституция има разделение на властите. Това не влиза в компетенциите на премиера. Опитва се да се държи с изявленията, които прави малко като монарх, като цар Киро", каза още той.
"България си има цар и Всевишният да му дава дълъг живот, това е Симеон Втори", уточни Карадайъ.
"Заканата им за промени в КПКОНПИ нали чухме как ги обявиха - „Реформи трябва да има и трябва да сложим наши хора“. Ще се разправят с кметовете на опозицията, разбираме ДПС и ГЕРБ, защото те нямат свои кметове. Вместо да се помага на хората, саморазправа. Както ЦАР Киро обяви, че ще ходи пеша, НСО му разнася храната", отсече лидерът на ДПС.