Кашлицата сее зараза в активния стадий

Здраве
16:03 - 20 Януари 2025
963
Кашлицата сее зараза в активния стадий

В сезона на острите респираторни вирусни инфекции изглежда, че всички наоколо - в транспорта, магазините, офисите, кината - кашлят, ходят болни и се заразяват един друг. Винаги ли кашлицата е индикатор за зараза?

За да разберете дали кашлящият човек е заразен за другите, е важно да се информирате как е възникнала и се е развила неговата кашлица. По време на остра респираторна вирусна инфекция температурата се повишава, започва хрема. Отначало секретът тече от носа свободно, а след това започва да се превръща в гъста слуз.

Можем да евакуираме тази слуз вън от тялото чрез издухване на носа и/или изплакване на синусите. Но част от секрета все още остава вътре и започва да се оттича по задната стена на назофаринкса в тялото, включително навлизайки в дихателните пътища.

Кашлицата е необходима именно за да се изчистят дихателните пътища от натрупване на слуз, както и от частици и вещества, които могат да се образуват там по време на развитието на възпалителния процес. Това е своеобразен защитен механизъм, реакция на организма към нежелани дразнители и начин за освобождаване на дихателните пътища.

Докато човек е в активен стадий на остра респираторна вирусна инфекция, т.е. има висока температура и други симптоми, той като правило е носител и разпространител на вируси. По-специално, болният ги освобождава с частиците слуз и слюнка, които се отделят във въздуха по време на активна кашлица.

Има обаче и друг вид кашлица, наречена остатъчна. Това е защитна мокра кашлица, която ви позволява да евакуирате останалата слуз от тялото по време на периода, когато активната фаза на заболяването вече е приключила. На този етап вирусният товар обикновено е много нисък и такава кашлица не се смята за инфекциозна (разбира се, при спазване на необходимите хигиенни правила и предпазни мерки).

Когато храчките (слузта) започнат да се натрупват в тялото, те могат да се превърнат в отлична среда за размножаване на нежелани микроорганизми - както вируси, така и бактерии. Това може да повлияе на текущата картина на заболяването и да провокира риск от усложнения или да забави периода на възстановяване.

Поради това е препоръчително своевременно да се разреди (втечни) сгъстеният секрет и да се отстрани от тялото. За да направите това, можете да пиете много топли течности (чайове, бульони), да овлажнявате въздуха в помещението и, след консултация с лекар, да приемате специализирани лекарства - муколитици. Кашлицата не е страшна, тя ни защитава, но е по-добре да я лекуваме навреме.