Кенет Мертен: Знам кой е Божков, засега няма нови имена в списъка "Магнитски"

САЩ не се меси в правителството и българската политика, заяви американският посланик у нас

Свят
19:50 - 15 Октомври 2023
6368
Кенет Мертен: Знам кой е Божков, засега няма нови имена в списъка "Магнитски"

"Мога да Ви уверя, че ролята ни тук не е да се намесваме във вътрешната политика. Ние не избираме хора, не избираме партии. За това нещо хората имат избори. Затова държавите имат избори. Работили сме и ще продължим да работим с когото изберат българите. Нашата работа тук не е да избираме или да се намесваме във вътрешната политика. Работата ни тук като посолство, както е и за българското посолство във Вашингтон, е да се застъпваме за политики, които бихме искали да видим българското правителство, които и да са на власт, да подкрепя. Българското посолство във Вашингтон прави същото", това заяви посланикът на САЩ в България Кенет Мертен пред Нова телевизия.

"Не бих могъл да предскажа каква ще бъде ролята на САЩ. Ако погледнете позицията на САЩ по този трагичен въпрос, виждате изказванията на президента Байдън и държавния секретар Блинкен, фактът е, че Израел е дългогодишен и изключително близък съюзник на САЩ. Те имат правото да се отбраняват. Ще следим как ще намерят най-добрия начин за справяне с изключително тъжната и трудна ситуация, в която са. Да Ви призная честно, не съм достатъчно запознат с обстоятелствата, че да имам достатъчно добро мнение по въпроса. Факт е, че подобни неща често са непредвидими. Мисля, че дори най-доброто разузнаване понякога може да изпусне нещо", така той коментира случилото се в Израел и какво ще бъде участието на САЩ.

"Мисля, че за израелската нация вероятно е много сходно. Както казахте, изненада всички ни. Това, което Хамас причини на хората в Израел, е също толкова ужасяващо. Така че да, не бих казал, че е неподходящо сравнение", това отговори той на въпроса дали случилото се в Израел е новият 11 септември.

"Знаете ли, не знам. Не съм експерт за региона на Близкия изток. Със сигурност се надяваме, че не. И пак, не мисля, че е полезно сега да се спекулира твърде много за това какво може да се случи там", така Мертен отговори на въпрос дали конфликтът има потенциала да ескалира до Трета световна война.

"Очевидно е, разтревожени сме от случилото се и случващото се в Израел. Но оставаме ангажирани спрямо предизвикателствата на територията на Украйна. Мисля, че САЩ са способни да се справят с два значими проблема едновременно. Оставаме отдадени в подкрепата си за украинския народ, помагаме им да правят каквото могат, съвместно с нашите европейски и други съюзници, за да гарантираме, че има отпор на агресията на Русия. Смятам, че сме способни да се справяме с две кризи едновременно. Американците винаги са подкрепяли Израел. Подкрепяме и усилията на Украйна да се отбраняват. Вярвам, че това ще продължи.", така американският посланик у нас отговори на въпроса възможно ли е ситуацията в Близкия изток да отвлече вниманието на САЩ от Украйна.

"Много се радваме, че българското правителство реши да вземе на въоръжение F-16. Смятаме, че са правилният инструмент за тях и работим заедно, за да гарантираме, че въвеждането на машините тук в България, когато бъдат готови, ще бъде успешно. Имаме колега от Министерството на отбраната на САЩ, който пристигна неотдавна в София. Помещава се в Министерството на отбраната. Работи с колегите от тукашното Министерство на отбраната, за да гарантира, че всичко ще бъде готово за пристигането на F-16. Към момента смятам, че сътрудничеството ни в тази сфера върви много добре", заяви Мертен.

"Знам, че имаше първоначално забавяне в пристигането на F-16, поради Ковид и проблемите с веригите на доставки. Но още отпреди да пристигна и откакто съм тук, поддържаме редовна връзка с участващите компании и колегите ни от Министерството на отбраната на САЩ. Уверили са ме, че няма да има никакво забавяне. Това е изключително важно за нас и за българските ни съюзници. Не очаквам забавяния", добави той.

"За мен основното е, че, първо, сме изключително благодарни и оценяваме стъпките, които България предприема в помощ на Украйна. На първо място – много благодарни за топлото посрещане на украински бежанци в България. Знаем, особено в първите дни, не беше лесно, но българите и правителството бяха много отзивчиви в приемането на тези злочести хора. Второ, безкрайно доволни сме от подкрепата, която България успява да окаже. Ако поговорите с украинците, те ще Ви кажат, че българската подкрепа е довела до положителна промяна и е подобрила способността им да се противопоставят на руската агресия. Смятам, че е била много полезна. Била е значима. Не бих искал да предсказвам какво би или не би могло да се случи в бъдеще. Вярвам, че ще продължим да работим с България и всичките ни съюзници в НАТО, заедно с други съюзници и приятели, за да гарантираме, че Украйна е способна да се отбранява", така Мертен отговори на въпрос дали България трябва да продължи да дава на Украйна военна помощ повече от обявеното.

Посланикът на САЩ у нас каза още, че вече се е срещал с българския президент.

"Запознахме се в деня, в който връчих акредитивните си писма, ден-два след пристигането ми. И се срещаме от време на време", заяви Мертен.

"Всъщност не си спомням да сме си говорили за F-16. Нямам спомен да е възниквало в някой от разговорите ни. Говорим за политика. Говорим за това какво можем да правим заедно, САЩ и България. Разбира се, той идва от военната сфера, но е президент на държавата и има много по-всеобхватна гледна точка по различните теми. Мисля, че разбира, че САЩ и България могат да постигнат много положителни неща заедно. Смятам, че е фокусиран върху доброто партньорство", така посланикът на САЩ у нас отговори на въпрос дали е говорил с Радев относно сделката на България и САЩ за F-16.

"С жена ми Сюзан много се радваме, че сме тук в България. Имате огромен късмет. Имате прекрасна страна с невероятна история. Където и да отидем има нещо ново, което откриваме. Единственото странно за мен е защо няма повече американски туристи, идващи тук редовно. Надявам се да можем да го променим. Надяваме се да можем да насърчим повече американски граждани да ви посещават, защото българите са изключително приветливи, храната е превъзходна и има толкова много да се види и прави тук. Имате прелестна страна", заяви Мертен.

"Не беше огромна изненада, че много от улиците и паметниците в България са свързани с Русия. Чел съм малко българска история и разбирам ролята, която Русия е изиграла в миналото на България", каза още той.

"Не виждам разделение. Разбирам ролята, която е изиграла Русия в България и разбирам защо българите оценяват ролята, която Русия е изиграла тук в миналото. Работата ми тук обаче е да се съсредоточа върху настоящето и бъдещето. Вярвам, че България е взела редица решения през последните години: първо, да се присъедини към ЕС, второ, да се присъедини към НАТО. Вярвам, че повечето българи разбират, че бъдещето на младите в тази страна е ориентирано към европейските им партньори или към Северна Америка. Не вярвам, че има много хора тук, гледащи на Русия като на икономическото или политическо бъдеще на България. Мисля, че повечето хора разбират, че бъдещето на страната е в това да е ценен член на ЕС и значим член на НАТО. Ние ще се радваме да продължим да работим съвместно с България, за да гарантираме, че тези решения ще продължат да се развиват по най-добрия за българите начин", каза Мертен.

"Не бих казал застрашена. Смятам, че България има силни институции. България е силна демокрация. Една от сферите, в които успешно си сътрудничим с българските колеги, е сферата на дезинформацията. Неотдавна подписахме меморандум за разбирателство с българското правителство. Подписахме го във Вашингтон, когато вицепремиерът г-жа Габриел беше там за Стратегическия диалог преди 2-3 седмици. Подписахме меморандум за разбирателство за противодействие на дезинформацията. Дезинформацията, до голяма степен идваща от Русия, но не само, е предизвикателство за всички ни. Не е ограничена само до България, нито до Европа. Имаме тези предизвикателства и в Северна Америка. Според нашия анализ, най-добрият начин да се борим с дезинформацията, е да работим съвместно в намирането на противодействия", така Мертен отговори на въпроса дали според него България е застрашена от Русия.

"Мога да кажа, че е невярно. Мога да Ви уверя, че ролята ни тук не е да се намесваме във вътрешната политика. Ние не избираме хора, не избираме партии. За това нещо хората имат избори. Затова държавите имат избори. Работили сме и ще продължим да работим с когото изберат българите. Нашата работа тук не е да избираме или да се намесваме във вътрешната политика. Работата ни тук като посолство, както е и за българското посолство във Вашингтон, е да се застъпваме за политики, които бихме искали да видим българското правителство, които и да са на власт, да подкрепя. Българското посолство във Вашингтон прави същото", така Мертен отговори на въпроса дали настоящото правителство е формирано и ръководено от САЩ.

"Радваме се да видим стабилно българско правителство. Радваме се да видим правителство, формирано в съответствие с Конституцията, отразяващо волята и гласа на българските граждани от последните парламентарни избори. Радваме се да видим това правителство да работи и да се старае да направи възможно най-доброто за българите", така Мертен отговори на въпроса дали оказва натиск на българското правителство да бъде стабилно.

"Не е моя работа да коментирам дали случаят е странен или не. Важното е дали правителството може да функционира, да работи и да постига ползи за българските граждани. От нашата позиция на външни лица, изглежда го прави. Знаете, времената са трудни. Има война в Украйна, която води до редица последствия не само за Украйна, но и за икономиките на много държави по света, включително нарастващи цени на много храни, както и нестабилност, довела до увеличаването на цените на нефта. Има много последици. Смятам, че правителството се е справило добре с преодоляването на тежки времена", така американският посланик у нас отговори на въпроса как би описал правителството ни.

"Повтарям, това не е нашата роля. Радваме се, че беше избрано правителство. Ще се случат добри неща за България, благодарение на това, че има правителство. Например за първи път от дълги години ще дойде бизнес делегация през ноември. Това е добре. А когато бях във Вашингтон, всички тези бизнеси ми казаха, че не биха дошли в България, ако няма избрано правителство. Тези неща са важни. Вижте, радваме се, че има правителство. Радваме се, че са решили да работят в тясно сътрудничество с партньорите си от ЕС, с партньорите от НАТО, с нас. И с удоволствие ще продължим тази дейност", това отговори Мертен на въпроса дали е опитал ли да направи мисията възможна да има правителство след кръговрата от избори.

"Законът „Магнитски“ в общи линии е разработен, гласуван и приведен в сила, за да защити американската финансова система. Дотолкова, доколкото той е полезен за хора в други страни, които искат да го разглеждат като способ за борба с корупцията – той е от полза. Според мен всеки може да има собствено впечатление по темата. Не зависи от мен да коментирам дали законът е имал ефект или не", заяви посланикът на САЩ у нас.

"Не бих казал, че в България няма значение дали си в списъка или не. Бих казал, че това е законодателство, въведено за защита на американските финансови институции, финансова система. Не бих казал, че не е постигнал ефект", добави Мертен.

Не мисля, че е възможно да се извадиш от списъка, ако само помечтаеш за това. Смятам, че има механизъм, с който човек трябва да може да докаже, че събраната срещу него информация по някакъв начин е фалшива или несъответстваща. Но това е юридически процес. Има правни средства за защита, от които лицата в списъка биха могли да изберат да се възползват", каза още той.

"Не знам. Мисля, че се основава на факти. Ако се докаже някак, че фактите са подправени... Поне за мен, не съм експерт, има цяла група в нашето Министерство на финансите, която се занимава със санкциите, така че това е тяхна специалност, не моя. Но мисля, че е въпрос на оспорване на фактите", така посланикът отговори на въпроса дали промяната на политическите позиции е път към измъкване.

"В общи линии не обсъждаме планове за добавяне или не на нови имена. Това не е тема, която обсъждаме", така Мертен отговори на въпроса задава ли се скоро нов списък по закона „Магнитски".

Кенет Мъртън заяви, че знае кой е Васил Божков.

"Беше изненада за нас, когато се прибра. След като пристигна, ние се свързахме с колегите в държавата, от която дойде, и във Вашингтон, и бяхме информирани, че няма намеса на САЩ в завръщането му", така Мертен коментира дали има нещо общо правителството на САЩ със завръщането на Божков у нас.

Посланикът на САЩ у нас заяви, че няма никаква информация относно това дали Божков и адвокатът му са предали информация, включително записи, на властите на САЩ.

"Какво ще се случи с него е изцяло в ръцете на българската съдебна система, не в нашите. Ние нямаме участие в този случай. Много хора, както вероятно знаете, имат склонност да твърдят, че има намеса от страна на САЩ в много неща, в които не сме замесени. Съгласно информацията, с която разполагам, няма намеса на САЩ в този случай", каза още Кенет Мертен.