Кино "Влайкова" предизвиква младежите да гледат български филми, заснети в стара София
На 2 септември зрителите ще видят "Рицар без броня", а на 9 септември ще бъде прожектиран забраненият от тоталитарната цензура филм "Животът си тече тихо"
Столичното кино "Влайкова" стартира интересна програма, насочена към младите поколения, научи Lupa.bg. Идеята е младежите да разберат как е изглеждала столицата през изминалите десетилетия като гледат български филми, снимани в София по времето на социализма. Инициативата минава под надслов "Младежки киноклуб "Опознай българските филми, заснети в София", като всеки понеделник до ноември ще бъдат прожектирани десет емблематични родни ленти от 50-те, 60-те и 70-те години.
Кинопанорамата във "Влайкова" стартира на 26 август с филма "Специалист по всичко" и продължава на 2 септември с друг обичан от много поколения филм "Рицар без броня", излязъл на голям екран през 1966 г. и заснет в новия тогава столичен квартал „Хиподрума“.
След всяка прожекция се предвижда кинокритици и други експерти да разказват интересни факти около филма и около сградите и улиците, които се виждат на екрана.
Апостол Карамитев и Олег Ковачев в "Рицар без броня"
Във филма на режисьора Борислав Шаралиев "Рицар без броня" по сценарий на Валери Петров зрителите ще се докоснат до таланта на незабравимия Апостол Карамитев, на Мария Русалиева, на Таня Масалитинова, на Вихър Стойчев. На големите актьори тогава партнира малкият и талантлив Олег Ковачев, който по-късно също става актьор и режисьор.
Олег Ковачев е един от хората, които възстановиха почти стогодишното кино "Влайкова". Той е председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров – 1926", където на ул. "Иван Асен II" се помещава и легендарното софийско кино.
Миналата година настоятелството инициира дарителска кампания, благодарение на която беше закупена дигитална прожекционна машина и нов 3D екран. Средства за закупуването им бяха отпуснати и от Столична община. Преди това на киното бе направен основен ремонт и старите седалки бяха заменени с нови.
Работен момент в кв. „Хиподрума‘‘, за да бъде заснет епизодът „Ний сме трима братя от село Париж“. Тримата рицари от ляво надясно: Олег Попов, Славчо Николов, Олег Ковачев. Снимка: Д. Русинова/Българска национална филмотека
Панорамата, предназначена най-вече за младежи, "Опознай българските филми, заснети в София", продължава на 9 септември с друг легендарен филм от 1957 г. - "Животът си тече тихо" на режисьорите Бинка Желязкова и Христо Ганев, който е и сценарист на лентата. Вероятно датата на социалистическата революция у нас - 9 септември не е избрана случайно за прожекцията на този филм. Неговото оригинално заглавие е "Партизани".
Димитър Буйнозов, Иван Братанов и Богомил Симеонов в кадър от забранения от тоталитарната цензура филм "Животът си тече тихо"
Филмът на Бинка Желязкова и Христо Ганев, които изповядват леви идеи още отпреди 9 септември 1944 г., а Ганев е и партизанин, се оказва неудобен за комунистическата власт.
Смята се, че "Животът си тече тихо" за първи път в Източния блок извежда на преден план десакрализацията на комунистическите идеали, показва моралното падение и злоупотребата с властта на бившите партизани, заели високи постове в партията.
Георги Георгиев-Гец в "Животът си тече тихо"
Филмът с участието на Георги Георгиев – Гец, Богомил Симеонов,
Емилия Радева, Иван Братанов, Димитър Буйнозов, Иванка Димитрова,
Любомир Димитров, Никола Дадов, Кунка Баева, Адриана Андреева, Иван Кондов е спрян от цензурата, а ЦК на БКП излиза със специално постановление, в което се казва: „Този филм фактически развенчава образа на народния партизанин, хвърля клевета върху тяхната борба и всеотдайност към народното дело, прави неверни обобщения за нашата действителност“.
"Животът си тече тихо" е показан пред публика едва 31 години след създаването му и получава годишната награда на Съюза на филмовите дейци (1988).
Кино "Влайкова" посреща зрителите в обновен салон и с нов киноекран
Младежи до 29 години могат да гледат всички 10 филма от програмата с членска карта за 20 лева, която може да бъде закупена от касата на кино "Влайкова". Цената на еднократен билет за зрители над 29 години е 10 лева.
Ето и датите за прожекциите на останалите 7 филма:
16 септември: "Таралежите се раждат без бодли", 1971 г.
30 септември: "Куче в чекмедже", 1982 г.
7 октомври: "Следователят и гората", 1975 г.
14 октомври: "С дъх на бадеми", 1967 г.
28 октомври: "Отклонение", 1967 г.
4 ноември: "Инспекторът и нощта", 1963 г.
11 ноември: "Прокурорът", 1968 г. (спрян по политически причини)
Прожекциите на всички филми са с начален час: 18.00.