Кирил Петков: Няма опасност от война в България! (видео)

Политика
19:47 - 06 Март 2022
5700
Кирил Петков: Няма опасност от война в България! (видео)

Най-голямата опасност за България от войната в Украйна е свързана с ядрените централи. Това заяви премиерът Кирил Петков пред журналистката Мария Цънцарова в предаването "Защо, г-н министър?" по Би Ти Ви. 

Най-голямата опасност, която аз видях, бе горящата сграда на техния АЕЦ. Това беше директна заплаха върху нашата сигурност. Другите заплахи са също големи, но рискът с ядрените централи за мен е №1 - като най-голяма потенциална щета за българското население, обясни той.

И европейските ни партньори мислеха, че няма да има война. Всички бяха учудени от първите бомбардировки. Очакваха се различни сценарии - частично влизане, провокации, но никой не очакваше хиляди хора под обстрел с ракети, коментира Кирил Петков. Така че за война в България няма опасност, българското население трябва да е спокойно, увери премиерът.

Но, от друга страна, опасността тази война в Украйна да продължава много дълго време, да стане една ужасяваща война, където много хора умират, и да имаме рискове за неща, като техните ядрени централи, да, има такъв риск, допълни той. Затова трябвало да се направят много бързи и спешни мерки. Няма плашим българското население, но трябва да сме готови - МС отпусна средства за таблетки йод, системата за ранно уведомяване, обясни премиерът.

Затова в понеделник той свиква специален щаб, който да сложи всичко това в оперативна готовност.

"Нямаме 17 изтребители да изпратим в Украйна, няма как да изпратим войски. Тази фалшива информация е класическа хибридна атака", твърди Петков.

По думите му новините за подготвена партия на Стефан Янев са го изненадали. "3 дни след уволнението вече е в готовност за създаване на партия... Едно е много опасно, когато един министър говори със собствен глас. Не е в координация с цялото правителство, когато имаме различни гласове от името на изпълнителната власт. Това е наистина некоординирана опасност“, добави той.

Запитан дали знае колко поскъпна животът от началото на мандата му досега, Петков отговори: "Да. За тези 80 дни, в които съм премиер, имахме енергийна криза, която в момента се задълбочава заради войната в Украйна. Имахме инфлационна вълна, която беше функция на всички средства, които се изляха и в Европа, и в САЩ, които вдигнаха цялата инфлация в света. Имахме ковид криза, където продължиха да се отпускат помощи. И всички тези ефекти направиха поскъпване на живота.

Запитан колко струва един хляб, премиерът отговори: Зависи от хляба.

От понеделник държавата започва да изкупува огромни количества пшеница в държавния резерв, така че да може да се запази цената на хляба, за да не поскъпне, обясни той. Държавата влиза като регулатор за две нещата - за пшеницата, и за горивата, доколкото може. Готови сме и пълним цялостния резерв максимално, обясни премиерът.

Г-н Борисов призовава сега да се отпускат количества от резерва - но ние не знаем какво ще се случи, не знаем дали Босфора ще се минава свободно. Тези количества ги държим, така че да сме сигурни, че ако стане истинска голяма криза, заяви Петков.

По повод на скандала на връх Шипка, при който премиерът и шефът на парламента Никола Минчев бяха замеряни със снежни топки, и исканата оставка на шефа на НСО, премиерът обясни, че това е въпрос от компетенциите на президента. НСО е под президента - и аз призовавам президентът да направи ясен и точен анализ на ниво ръководство, дали всичко е направено по най-правилния начин, и да видим какво те ще решат, каза той.

Той благодари на екипа от НСО, който го пази, защото въпреки голямата опасност, успели да се качат на паметника и да поднесат своите цветя.

Запитан кога ще се случи отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, което бе основна задача на новата власт, Петков отговори: Всеки ден, в който България се събужда с този главен прокурор, аз се чувствам, че сме изостанали с 1 ден от това, което искаме да направим. Конституцията изисква 2/3 мнозинство това да се случи. Но вече внесохме много сериозни аргументи във ВСС. Знаем за разделението на властите и тук е моментът те да покажат, че са независими. Дали могат да оценят тези аргументи като независими, или имат още зависимости, които не им разрешават. Всичко, което зависи от нас, ние го правим.