Кирил Петков предлага съвместна отбрана на Балканите

У нас
12:39 - 28 Март 2022 (обновена)
1898
Кирил Петков предлага съвместна отбрана на Балканите

Премиерът Кирил Петков предлага балканските членки на НАТО да работят за обща отбранителна стратегия. След срещата му в резиденция "Бояна" с колегите му от Черна гора, Северна Македония и Румъния, Петков заяви:

"Трябва да има съвместни действия, за да бъде достатъчно силна стратегията ни. По-добре да се координираме на местно ниво, вместо да говорим за купуване на скъпа отбранителна техника". 

Той отбеляза, че Румъния от четирите страни е най-силно ударена с най-голям брой бежанци от Украйна. "Справят се чудесно, като приемат тези хора. Обсъдихме, че трябва да имаме обща стратегия и по тази тема заедно с ЕС по механизма за солидарност, но също и разпределението на бежанците в рамките на региона", добави Петков.

„Обсъдихме как може да обърнем някои от съществуващите тръбопроводи, да започнат да работят в друга посока, да вземем втечнен газ от Турция и Гърция”, заяви премиерът. Обсъден е бил и коридор номер 8.

„Но не само съществуващия коридор номер 8, а да започва от Подгорица, Дурас, Скопие, София, Димитровград, Бургас, Варна”, уточни Петков. Обсъден е и коридорът от Александруполис към Бургас, Варна и Констанца.

Сигурността на продоволствието също е била основна в разговорите. Петков обясни, че земеделските министри на Балканите ще трябва да говорят заедно заради евентуален недостиг на олио, зърно. "Ако конфликтът продължи, ще има проблеми и с доставките на торовете заради забраните за износ и от Русия, и от Украйна", каза Петков. По думите му се очакват забавяния и на доставките на реколтите тази година заради блокираните пристанища. "Важното е да работим заедно, за да превъзмогнем тези опасности", добави премиерът. 

"Надяваме се, че мир скоро ще настъпи. Говорихме и за това да видим как можем заедно да работим за възстановяването на Украйна", каза още Петков. 

"Общата тема е и борбата срещу корупцията. Трансграничното пране на пари е тема, която трябва да се координира, защото нито една страна не може да се справи сама. Това е свързано и с предходните срещи на върха на НАТО и ЕС. Местната корупция в много случаи е инструмент, който се използва от Русия за влияние в региона", коментира още Петков. По думите му това не са просто теми за дискусия, а задачи и тепърва ще се събират министрите от региона. 

"Трябва да покажем, че Балканите са координиран регион", заяви Кирил Петков. 

Здравко Кривокапич, премиерът на Черна гора, заяви, че е дошло времето всички да се съберат заедно и да действат заедно, за да осигурят по-добро бъдеще и качество на живот за гражданите на Балканите, а емигрантите да се завърнат. 

"Трябва да оставим миналото зад нас, а да работим за бъдещето", добави той. 

Димитър Ковачевски, премиерът на Македония, осъди категорично войната на Русия в Украйна и дава подкрепата си за визията на Петков за общи програми за отбрана. Toй заяви, че конфликтът е създал огромни дефицити в газовите хранилища, което е довело и до нарастване на цените на тока над 5 пъти, но същата инфлация се очертава и при житото. По думите му това е най-голямата криза от Втората световна война. "Ние трябва да гарантираме достъпа на хората до основните храни", предупреди Ковачевски. 

Николае Чука, министър-председателят на Румъния, пък отбеляза, че разглежда домакина на срещата Петков като приятел. "Войната в Украйна удря сериозно сигурността на Европа. Съвместните действия са ключови при управлението на конфликти. И затова решихме с колегите ни да сме твърди в подкрепата на евроатлантическите ценности", каза той. 

По думите му, държавите имат сериозен опит в регионалното сътрудничество и отбраната.

"Русия е най-сериозната заплаха за общата ни сигурност и ни трябва по-сериозна защита, за да предотвратим бъдещите й действия. Даваме си сметка за зловредното влияние на Русия в региона, а нашият отговор срещу това е увеличаване на енергийната независимост, повече търговско сътрудничество помежду ни и обща борба с фалшивите новини. Украйна е в критично положение и особено внимание трябва да обърнем на Молдова, където има криза не само заради бежанците", коментира още Чука.