Китай арестува най-много журналисти в света
Народната република оправдава арестите, като обвинява журналистите в "провокации"

Китай е държавата, която арестува най-много журналисти. В момента там са задържани най-малко 127 репортери, показва нов доклад на "Репортери без граници", цитиран от БиБиСи.
Според организацията Китай провежда "безпрецедентна кампания на репресии" срещу журналистиката в световен мащаб, а ограниченията за пресата са се задълбочили по време на пандемията.
Народната република оправдава арестите, като обвинява журналистите в "провокации".
Най-малко 10 журналисти и онлайн коментатори са били задържани заради репортажи за кризата с Covid-19 в Ухан, където коронавирусът беше засечен за първи път.
Един от тях, бившата адвокатка Джан Джан, първоначално е пътувала до Ухан през февруари 2020 г., след като прочела онлайн публикации на местни хора за живота в града по време на епидемията. Жената започва да документира видяното по улиците и в болниците в предавания на живо, въпреки заплахите от страна на властите, а репортажите ѝ са широко споделяни в социалните медии.
По-късно тя е призната за виновна за "предизвикване на кавги и неприятности" - обвинение, което често се отправя към активисти и информатори, за които се смята, че подкопават усилията на правителството да контролира информацията в страната.
В доклада от 42 страници на "Репортери без граници" се посочва и как китайските власти използват борбата с тероризма като претекст за задържане на уйгурски журналисти, които пишат за Синдзян. Пекин е обвиняван в извършване на престъпления срещу човечеството в регионите с преобладаващо уйгурско население.
Според доклада други използвани от китайските власти методи включват: използване на дипломатическите мисии в чужбина за нападения срещу журналисти; цензура; принуждаване на местните журналисти да изучават идеологията на комунистическата партия и да изтеглят пропагандно приложение на телефоните си; експулсиране или сплашване на журналисти.