Китай и САЩ обсъждат изкуствения интелект в Женева

САЩ
17:18 - 14 Май 2024
2240
Китай и САЩ обсъждат изкуствения интелект в Женева

Висши пратеници от САЩ и Китай се събраха на разговори при закрити врата в Женева на 14 май, за да изложат своите национални подходи към обещаващите, но и опасни технологии с изкуствен интелект, предаде АП.

Преговорите, които президентите Джо Байдън и Си Дзинпин се съгласиха да започнат през миналата 2023 г., имат за цел да отворят двустранен диалог между двете най-големи икономики в света, които са в конфликт, относно бързо развиваща се технология, която вече се отрази на търговията, начина на живот, културата, политиката, националната сигурност и отбрана и много други.

Американски технологични експерти казват, че водената среща - от високопоставени служители на Белия дом и Държавния департамент - би могла да предложи поглед към мисленето на Пекин за ИИ на фона на сдържания китайски подход към технологията.

Според Джейсън Гласбърг, съосновател на Casaba Security, компания, която се занимава с компютърната сигурност, експерт по новите и възникващи заплахи, породени от ИИ, срещата е по-скоро опознавателна и вероятно няма да доведе до конкретни резултати, но ще накара двете страни да говорят .

В емайл Гласбърг казва, че всички страни са изложени на риск и най-важно в момента е и САЩ, и Китай да осъзнаят, че всяка от тях може да загуби много, ако ИИ започне да се използва като оръжие или за злоупотреби. Особено рискова област са дълбоките фалшификати, особено когато се използват в кампании за дезинформация.

По-късно през май базираният в Женева Международен съюз по телекомуникации - агенция на ООН, която е оглавявана от американката Дорийн Бодган - Мартин, преди това управлявана от китайския Хоулин Джао - ще бъде домакин на годишната си конференция "AI for Good" в Женева.

Срещата е първата в рамките на междуправителствен диалог относно ИИ, договорен по време на многостранна среща между Си и Байдън в Сан Франциско преди шест месеца.

Правителството на САЩ се опита да постави някои "предпазни огради" около технологията, като в същото време насърчава нейния растеж, търсейки възможна полза за икономическото производство и работните места.

Западните експерти предполагат, че Китай отчасти е държал под капак приложенията на ИИ поради неговите реални или потенциални приложения за военни и наблюдателни дейности.Американските служители предложиха да изложат начини за смекчаване на възможните рискове от технологията чрез създаване на доброволни ангажименти, които ще са доброволни, с водещите компании в сектора и изисквания за тестове за безопасност на AI продукти.