Китай крил за опасността от пандемия в продължение на 6 ключови дни

До оповестяването на епидемията вече повече от 3000 души са били заразени с новия коронавирус

Новини
17:34 - 15 Април 2020
3875
Китай крил за опасността от пандемия в продължение на 6 ключови дни

На шестия ден след като топ китайски представители на властта тайно установили, че най-вероятно са изправени пред пандемия от нов коронавирус, в град Ухан, епицентърът на заразата, организираха голям банкет за десетки хиляди хора, а милиони хора организираха пътувания за празненствата около Лунната нова година.

На седмия ден, 20 януари, президентът Си Дзинпин предупреди обществото. Дотогава повече от 3000 души са били заразени с новия коронавирус по време на почти една седмица на публично мълчание, съобщава "Асошиейтед прес", позовавайки се на документи и данни, пише news.bg.

Забавянето от 14 до 20 януари е нито първата грешка на китайските власти на всички нива по отношение на новия коронавирус, нито най-голямото закъснение, след като много правителства по света се забавиха в продължение на седмици и дори месеци за намиране на отговор срещу вируса.

Но забавянето в първата страна, изправила се срещу новия вирус, идва в критичен период - началото на епидемията. Опитът на Китай да предупреди публичността, но и в същото време да избегне създаване на паника, в крайна сметка доведе до пандемия и почти 2 милиона заразени с коронавирус и повече от 126 000 починали.

Китайското правителство многократно отрича, че е укривало информация през първите дни на епидемията, като се аргументира, че веднага е съобщило на Световната здравна организация.

Обвиненията за прикриване и липса на прозрачност в Китай са безпочвени, коментира говорител на външното министерство.

Документите показват, че председателят на Националната здравна комисия на Китай е изложил мрачна оценка на ситуацията по време на телеконференция с местни здравни представители на 14 януари. Разговорът е бил проведен за съобщаване на инструкции за коронавируса от президента Си Дзинпин, премиера Ли Къцян и други висши ръководители, но не се казва конкретно какви са инструкциите.

Епидемиологичната ситуация все още е тежка и сложна, най-голямото предизвикателство от тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) през 2003 г., и вероятно ще се развие в голямо събитие в сферата на общественото здраве, пише в документа.

Националната здравна комисия твърди, че Китай е публикувал информация за епидемията по "открит, прозрачен, отговорен и своевременен начин" в съответствие с "важните инструкции", многократно издадени от президента Си.

Документите идват от анонимен източник от здравеопазването. АП потвърди съдържанието с други двама източници, които знаят за телеконференцията.

В единия от документите се отбелязва във връзка с потвърдения случай на коронавирус в Тайланд, че ситуацията значително се е изменила заради възможно разпространение на вируса в чужбина. Пише, че всички местни власти трябва да се подготвят и да отговорят на пандемия.

Националната здравна комисия е разпространила 63 страници с инструкции до провинциалните здравни власти. На инструкциите пише, че не трябва да се разкриват публично. Наредено е на здравните власти да установят подозрителните случаи, лекарите и медицинските сестри да носят защитно облекло.

Публично обаче властите продължили да омаловажават заплахата.

На 15 януари китайски представител съобщи, че рискът от разпространение на вируса от човек на човек е малък.

На 16 януари в Ухан са получени одобрени тестове и е разрешено да започне потвърждаването на нови случаи.

На 20 януари Си Дзинпин излиза с първи публични коментари за вируса, като призовава на епидемията да се гледа сериозно. Впоследствие Пекин обяви, че са потвърдили първи случай на предаване на вируса от човек на човек.

Забавянето може би подкрепя обвиненията на президента на САЩ Доналд Тръмп, че потайността на китайското правителство е забавила отговора на света срещу вируса. Но и дори на 20 януари китайците да обявиха, че има опасност за общественото здраве, САЩ имаха близо два месеца да се подготвят, отбелязва АП.