Китай обмисля да понижи законовата възраст за сключване на брак

Свят
11:21 - 25 Февруари 2025
699
Китай обмисля да понижи законовата възраст за сключване на брак

Китайски национален политически съветник препоръча понижаване на законовата възраст за сключване на брак до 18 години, съобщава "Ройтерс".

Целта е да се повишат шансовете за плодовитост в условията на намаляващо население и "отприщване на репродуктивния потенциал".

Чен Сонгси, член на Националния комитет на Китайския народен политически консултативен съве, заяви, че планира да представи предложение за пълно облекчаване на ограниченията върху раждането на деца в Китай и да създаде "система за стимулиране" на брака и ражданията.

Той направи изказването си преди годишната парламентарна среща на Китай следващата седмица, където се очаква официални лица да обявят мерки за компенсиране на намаляващото население на страната.

Законната възраст за брак в Китай е 22 години за мъжете и 20 години за жените - сред най-високите в света, в сравнение с повечето развити страни, където законната възраст за брак е 18 години.

Чен посочи, че законната брачна възраст в Китай трябва да бъде намалена до 18 години, "за да се увеличи базата на раждаемостта и да се отприщи репродуктивният потенциал".

По негови думи тя трябва да е в съответствие с международните норми.

Населението на Китай намаля за трета поредна година през 2024 г., а браковете се понижиха с 1/5 - най-големият спад в историята, въпреки усилията на властите да насърчат младите двойки да се женят и да имат деца.

Голяма част от демографския спад в Китай е резултат от неговата политика за едно дете, наложена между 1980 г. и 2015 г. От 2021 г. насам на двойките е разрешено да имат до три деца.

Чен заяви, че Китай трябва да премахне ограниченията върху броя на децата, които едно семейство може да има, за да посрещне "спешните нужди от развитие на населението в новата ера".

Все повече хора обаче избират да нямат деца, разубедени от високите разходи за грижи за деца или нежелание да се женят или да прекратят кариерата си.

Властите се опитаха да въведат стимули и мерки за насърчаване на раждаемостта, включително удължаване на отпуска по майчинство, финансови и данъчни облекчения за раждане на деца, както и жилищни субсидии.

Китай обаче е едно от най-скъпите места в света за отглеждане на дете в сравнение с неговия БВП на глава от населението, отчете известен китайски мозъчен тръст миналата година.