Китай стана първата страна, взела проби от обратната страна на Луната
Китайската сонда Chang'e-6 излетя от обратната страна на Луната и отпътува обратно към Земята, съобщава "Ройтерс".
Успешното излитане на сондата от земния спътник означава, че Китай е все по-близо до това да стане първата страна, върнала проби от обратната страна на Луната, която остава постоянно скрита от Земята.
По данни на Националната космическа агенция на Китай сондата е излетяла от Луната в 7:38 сутринта местно време, след като успешно е завършила събирането на проби на 2 и 3 юни.
Китайската национална космическа администрация посочи, че Chang'e-6 "издържа теста на високата температура на обратната страна на Луната".
В сравнение с предшественика си Chang'e-5, която извлича проби от близката страна на Луната, Chang'e-6 беше изправена пред допълнително техническо предизвикателство да работи без директна комуникация с наземни станции на Земята.
Вместо това сондата разчиташе за комуникация на релеен спътник Queqiao-2, изведен в орбита през април.
Сондата е използвала бормашина и роботизирана ръка, за да изкопае почвата под повърхността на Луната.
Chang'e-6 е издигнала националния флаг на Китай за първи път на обратната страна на Луната, след като е взела проба.
Сондата вече е в лунната орбита и ще се присъедини към друг космически кораб.
След това пробите ще бъдат прехвърлени към възвръщаем модул, който ще отлети обратно към Земята, като кацането в района на Вътрешна Монголия на Китай се очаква около 25 юни.
Връщането на лунните проби на Земята се следи от учени от цял свят, които се надяват почвата, събрана от Chang'e-6, да помогне да се отговори на въпроси за произхода на слънчевата система.
Мисията беше следена отблизо и в страната като повод за национална гордост. Миналия месец хиляди туристи се стекоха на различни места за наблюдение в южната островна провинция Хайнан, за да наблюдават изстрелването на Chang'e-6.