Китай вдига пенсионната възраст

Свят
12:47 - 22 Юли 2024
3869
Китай вдига пенсионната възраст

Китай постепенно ще повиши законоустановената възраст за пенсиониране, която сега е сред най-ниските в света, за да позволи на хората да работят по-дълго, докато се бори да облекчи растящия натиск върху пенсионните бюджети, като много провинции вече са изправени пред дефицити.

Реформата е спешна, като очакваната продължителност на живота в Китай се е повишила до 78 години до 2021 г. от около 44 години през 1960 г., изпреварвайки Съединените щати, и се очаква да надхвърли 80 години до 2050 г.

Съобщението от неделя дойде в ключов политически документ, който също така представи планове за изостряне на стратегия за борба с намаляващата раждаемост и застаряващото население, което спада за втора поредна година през 2023 г. и се очаква да намалява от десетилетия.

Реформите, посочени в документа, се предвижда да бъдат завършени до 2029 г.

Възрастта за пенсиониране сега е 60 години за мъжете - което е с пет до шест години под тази в повечето развити икономики - докато за жени работещи в офиси тя е 55 години и 50 за жените, които работят във фабрики.

Националните здравни власти очакват голяма част от хората на възраст 60 и повече години да нарасне от 280 милиона до повече от 400 милиона до 2035 г. или еквивалента на цялото настоящо население на Великобритания и Съединените щати взети заедно.

Повечето страни увеличиха възрастта за пенсиониране в отговор на демографския натиск, за да защитят пенсионните фондове и да забавят потенциалното свиване на работната сила, каза Майкъл Херман, старши съветник във Фонда на ООН за развитие и население.

"Това е стандартен политически инструмент и постепенното правене на това има много смисъл. Важно е да правим това по гъвкав начин", каза той, добавяйки, че работниците трябва да имат възможност да работят на непълно работно време или от вкъщи, или да бъдат ангажирани на проектен принцип.

В момента всеки китайски пенсионер се издържа от вноските на петима работници. Съотношението е наполовина от това, което беше преди десетилетие, и има тенденция към 4 към 1 през 2030 г. и 2 към 1 през 2050 г.

Икономисти казват, че сегашната пенсионна система на Китай, която разчита на намаляваща активна работна сила, за да изплаща пенсиите на нарастващ брой пенсионери, е неустойчива и трябва да бъде реформирана.

Единадесет от 31-те юрисдикции на китайско провинциално ниво имат дефицит в бюджета за пенсии, показват данни на финансовото министерство. Държавната Китайска академия на науките предвижда пенсионната система да изчерпи парите си до 2035 г.