Китай започна военни учения в Южнокитайско море
Те се провеждат, докато Байдън е на посещение в Южна Корея
Китай провежда военни учения в оспорваното Южнокитайско море, съвпадащи с посещенията на президента на САЩ Джо Байдън в Южна Корея и Япония, съобщава Асошиейтед прес.
Офисът на Администрацията за морска безопасност в южната островна провинция Хайнан каза, че ученията са започнали в четвъртък и ще продължат до понеделник.
Той съобщи, че на други самолети и плавателни съдове ще бъде забранено да влизат в района, но не даде повече подробности. Китай претендира за Южнокитайско море на практика в неговата цялост и решаващият воден път се превърна в потенциална възпламенителна точка за конфликт в Азия.
САЩ не заемат чужда позиция по въпроса за суверенитета, но настояват за правото да действат свободно в морето и често плават с военни кораби близо до милитаризирани острови, държани от Китай в района, в това, което се нарича "операции за свобода на навигацията".
Китай рутинно протестира срещу подобни мисии, наричайки ги умишлени провокации, които застрашават мира и стабилността. За да отстоява своето твърдение, той е изградил летни писти и друга военна инфраструктура на върха на създадени от човека острови, построени върху коралови рифове и атоли.
Бруней, Малайзия, Филипините и Тайван също упражняват припокриващи се претенции в Южнокитайско море. Филипинската брегова охрана заяви в петък, че е създала постове на три острова в оспорваните води, ход, който вероятно ще бъде недоволен от Пекин.
От началото на месеца първият китайски самолетоносач "Ляонин" провежда мисия в Японско море, описана от Министерството на отбраната като "рутинно обучение", насочено към повишаване на ефективността, която е "в съответствие със съответното международно право и международна практика и не се насочва към нито една страна."
Докато е в Япония, Байдън ще се срещне във вторник с колегите си лидери на Индо-Тихоокеанския стратегически алианс, известен като Quad, група, която включва Австралия, Индия и Япония.
Четирите държави споделят загриженост относно нарастващата регионална увереност на Китай и все по-боеспособните въоръжени сили.
Китай разглежда групировката като част от воден от САЩ тласък да възпрепятства неговия икономически и политически възход и да осуети опитите му да сплаши самоуправляващия се Тайван да пр иеме искането му да приеме управлението на Пекин.