Китайците откриха 30 щама на коронавируса, най-страшен е в Европа
По-слабият вариант на Covid-19 e в САЩ, твърдят учените
Коронавирусът мутира, а най-смъртоносен е в Европа, откриха учените от университета в китайската провинция Чжъцзян. Те са открили най-малко 30 щама на вируса, известен като SARS-COV-2, 19 от които са нови, съобщава в. "Дейли мейл".
Някои от най-смъртоносните мутации са в Чжъцзян, както и в редица европейски страни. Най-силните щамове могат да генерират 270 пъти по-голям вирусен товар в сравнение с най-слабите вариации. По-слабите мутации са свързани с вариации, които са разпространени на много места в САЩ.
Щамовете в Китай са сред най-опасните и включват онези, които са разпространени в Европа, пише в. "Саут Чайна морнинг пост". По-слабите щамове изглежда са разпрастранени в САЩ. Получените резултати за пръв път показват, че мутации могат да повлияят върху сериозността на заболяването, поясниха авторите на изследването. Резултатите от него са качени на сайта medRxiv.org.
Анализирани са щамове от 11 заразени с новия коронавирус китайски пациенти. Учените с изненада констатирали, че най-смъртоносните щамове са в Чжъцзян, където се намира университетът. Тези мутации са наблюдавани също в силно засегнати от COVID-19 европейски страни, като Италия и Испания, преди да се разпространят в епицентъра на епидемията в САЩ - Ню Йорк.
"Новият коронавирус придоби мутации, които могат значително да променят патогенността му", отбелязват учените. Те предупреждават, че по-слабите мутации не означават, че рискът от смърт е по-малък. Двама пациенти в Чжъцзян, единият на около 30-годишна възраст, докато другият е прехвърлил 50-те, бяха тежко болни, след като се заразили с по-слаби щамове. Двамата се възстановили, но по-възрастният се нуждаел от лечение в интензивно отделение.
Органът на Съвета на Европа (СЕ), натоварен с превенция на корупцията, предупреди днес за повишени корупционни рискове в здравния сектор, свързани с пандемията от Ковид-19, и призова държавите за максимална прозрачност, предаде Франс прес.
Избухването на пандемията увеличава корупционните рискове и здравният сектор е особено уязвим поради спешно възникващите нужди от медицински материали, опростяването на правилата за пазарните сделки, претоварените здравни служби и свръхнатоварения медицински персонал, заяви Групата на държавите, борещи се срещу корупцията (ГРЕКО) в СЕ, която публикува директиви за 50-те страни членки.
Председателят на ГРЕКО Марин Мърчела от Хърватия изтъква, че съчетанието от спешна ситуация, концентрация на власт, нарушения на правата и свободите и вливане на значителни суми в икономиката с цел смекчаване на кризата представлява коктейл, носещ рискове от гледна точка на корупцията.
Корупционните практики може да засегнат и частния, и държавния сектор, вземайки различни форми: подкупи в службите, свързани със здравния сектор, конфликти на интереси и функции на лобиране в науката и разработването на нови продукти, разпространяване на фалшиви продукти за медицината и т. н.
В този контекст ГРЕКО приканва централните и местните власти да бъдат максимално открити и прозрачни, що се отнася до решенията си, и напомня, че те трябва да поддържат готовност да бъдат проверявани. Държавите трябва освен това да осигуряват защита на онези, които подават тревожни сигнали за положението в здравния сектор.