КНСБ: КЗК да се самосезира заради цените на млечните продукти в България
Предлагат задължително на етикетите на хранителните стоки да се отбелязват цените на производител и на вносител, ако са от чужбина

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да се самосезира и да направи проверка заради цените на млечните продукти в България – за това настоява КНСБ.
От синдиката предлагат задължително на етикетите на хранителните стоки да се отбелязват цените на производител и на вносител, ако са от чужбина.
КНСБ представи наблюдение на цените на основни стоки от т.нар. "малка потребителска кошница" - 20 основни храни и на бензина в изпълнение на подписания с правителството меморандум във връзка с въвеждането на еврото и обществения контрол върху евентуален необоснован ръст на цените.
"Няма логика ние да имаме млечни продукти,
чиито цени са 125% от средните европейски",
заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, който настоя КЗК да направи цялостен контрол по веригата от производителите и вносителите на мляко до млечните продукти на щанда.
Изследването на синдиката показват, че за близо 1/3 от основните стоки цените в България са сред най-високите в сравнение с други шест държави в Европейския съюз, сред които Германия, Испания, Франция и Нидерландия.
Директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучение на КНСБ Любослав Костов оповести:
"Брашното ни е най-скъпото в целия Европейски съюз, оризът ни е най-скъпият в целия Европейски съюз. Сиренето ни е едно от най-скъпите. Само в Испания и Франция е по-скъпо, отколкото в България, като в Нидерландия и Германия сиренето е по-евтино, при това по-евтино с между 10% и 20%. Прясното мляко ни е най-скъпото. След Нидерландия киселото мляко в България е най-скъпото".
В същото време минималната работна заплата у нас продължава да е на най-ниското ниво в Съюза.
Спрямо юни 2024 г. стойността на т. нар. "малка потребителска кошница" се е увеличила общо със 7%, или с близо 8 лева и достига 111,04 лева. На годишна база рекордьор в поскъпването са ябълките, като цената им расте с 33%, следвани от кренвиршите с ръст от над 28%. При бензина е отчетено намаление на цената с 8%. Отчитат се и сериозни различия в движението на цените по регион.