КНСБ: Минималната работна заплата за догодина трябва да е 1077 лв.

Топ
14:51 - 26 Август 2024
1407
КНСБ: Минималната работна заплата за догодина трябва да е 1077 лв.

1077,65 лева вместо досегашните 933 трябва да бъде минималната работна заплата за страната за 2025 година. Това сочат разчетите на КНСБ. От синдиката припомниха, че до 1 септември е законовият срок, в който социалният министър Ивайло Иванов трябва да подготви правителственото постановление, в което да се запише новият размер.

Междувременно, от Института за пазарна икономика се обявиха за промени в механизма за определяне на минималната заплата с аргумента, че има големи регионални и отраслови различия в съотношението между нея и средната заплата.

Съгласно разпоредбите на Кодекса на труда, минималната работна заплата за страната за следващата календарна година се определя до 1 септември на текущата година. Тя е 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.

Всички необходими за сметките данни вече бяха оповестени от Националния статистически институт.

От КНСБ уточниха, че тъй като 1 септември е неделя, е възможно новият размер на най-ниското възнаграждение да стане ясен още на 30 август в петък. В анализ на Института за пазарна икономика се посочва, че прилагането на новия механизъм фиксира минималната заплата за 2024 г. на 933 лв., което доведе до увеличение от 153 лв. за една година – най-голямото увеличение през последните 25 години. Сметките на експертите в Института също показват сумата 1077 лева за догодина или 144 лева повече спрямо сегашния размер.

Анализът сочи, че ръстът на годишна база е по-малък – 20% за 2024 г. и 13% за 2025 г., което отговаря както на забавянето на ръста на средните заплати и успокояването на възходящата динамика на пазара на труда, така и на по-бавния общ икономически растеж.

От Института подчертават, че големите отраслови и регионални различия в условията на пазара на труда изискват да се мисли в посока на въвеждане на диференциация, която да не позволи на минималната заплата, цитирам, с агресивния си ръст да се превърне в прекалено голяма бариера.